Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2020, 12:00

Strážcovia prírody často pri práci čelia vyhrážkam či útokom

Minister životného prostredia Ján Budaj a minister vnútra Roman Mikulec im pri príležitosti piatkového Svetového dňa strážcov vyjadrili podporu.

Strážcovia prírody či pracovníci inšpekcie životného prostredia pri svojej práci často čelia vyhrážkam či útokom. Minister životného prostredia Ján Budaj a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO) im pri príležitosti piatkového Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) vyjadrili podporu. Povzbudzujú ich, aby sa obracali na políciu. Avizujú tiež posilnenie postavenia inšpekcie a prípravu koncepcie enviropolície.

"Postaviť sa zoči-voči znečisťovateľovi alebo pytliakovi, alebo človeku, ktorý sa príde obohatiť tam, kde to zákon zakazuje, si vyžaduje doslova hrdinstvo," zdôraznil Budaj. Poukázal na to, že s rizikovým správaním sa stretávajú aj príslušníci Štátnej ochrany prírody SR a Slovenskej inšpekcie životného prostredia.

"Považujeme strážcov prírody aj pracovníkov inšpekcie MŽP za jedných z hlavných partnerov príslušníkov polície pri odhaľovaní envirokriminality," uviedol Mikulec. Bezpečnostný problém vníma, prijímajú sa preto podľa neho opatrenia na zlepšenie spolupráce inšpekcie a polície. Po prizvaní napríklad sprevádzajú inšpektorov pri práci aj policajti.

Mikulec tlmočil tiež výzvu Policajného zboru pre všetkých strážcov prírody, inšpektorov aj bežných ľudí, ktorí prídu do styku s vyhrážkami či fyzickým násilím, aby takéto konanie nahlásili na linku 158. Zdôraznil, že členovia inšpekcie sú verejnými činiteľmi, pri dokázaní spomínaných trestných činov im hrozí trest päť až 20 rokov odňatia slobody.

Envirokriminalitu považuje minister vnútra za dôležitú oblasť činnosti Policajného zboru. S ministerstvom životného prostredia spolupracuje aj na zmene legislatívy. Šéf envirorezortu v tejto súvislosti tiež apeluje na občanov, aby dokumentovali a nahlasovali podozrenia z narušenia prírody.

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo hovorí, že štatistiky o prípadoch ohrozenia inšpektorov nevedú. Predpokladá, že keď inšpektori uvidia dôveru vo vedení, začnú sa naň obracať aj s týmito problémami. Na Slovensku podľa neho pôsobí asi 170 príslušníkov SIŽP.

Cieľom Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) je poukázať na ich úlohu pri ochrane prírody či záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat. Zároveň je spomienkou na ochranárov zabitých alebo zranených pri výkone ich práce - len v minulom roku ich vo svete prišlo o život rekordných 212.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 5 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 6 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)