Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2020, 13:40

Rusko popiera obvinenia, že sa snaží destabilizovať Bielorusko

Tento týždeň Bielorusi zatkli 33 ruských žoldnierov, ktorí mali podľa Minska v pláne narušiť nadchádzajúce prezidentské voľby v krajine.

Rusko vo štvrtok prostredníctvom hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova poprelo obvinenia, že sa snaží destabilizovať svojho "spojenca" Bielorusko.

Peskov vyhlásil, že tvrdenia, podľa ktorých "organizácie z Ruska vysielajú niektorých ľudí, aby destabilizovali situáciu v Bielorusku" nie sú "ničím iným než ohováraním", píše agentúra AFP.

Bielorusko totiž tento týždeň zatklo 33 ruských žoldnierov, ktorí mali podľa Minska v pláne narušiť nadchádzajúce prezidentské voľby v krajine.

Peskov však zdôraznil, že Rusko a Bielorusko sú "spojencami a veľmi blízkymi partnermi".

Podľa štátneho tajomníka bieloruskej Rady bezpečnosti Andreja Ravkova je skupina 33 ruských žoldnierov podozrivá z prípravy teroristických činov. Vo štvrtok sa proti nim v Bielorusku začalo trestné konanie, informovala agentúra TASS.

Ravkov tiež poznamenal, že polícia pátra po približne 200 ďalších militantoch, ktorých sa doposiaľ nepodarilo zadržať.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 6 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)