Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2020, 13:19

Počet darcov krvi v lete každoročne klesá pre cestovanie či vysoké teploty

V súvislosti s poklesom zásob krvných prípravkov bude od pondelka možné prísť na odberové miesta aj bez objednania sa vopred.

Národná transfúzna služba každoročne v lete zaznamenáva pokles darcov krvi z dôvodu cestovania do zahraničia či vysokých teplôt.

Pre TASR to uviedla manažérka NTS SR Martina Frigová.

Terajšie leto poznačila i situácia s novým koronavírusom.

"Množstvo študentov, ktorí tvoria veľkú darcovskú základňu, je v zahraničí na stážach a brigádach a darcovia krvi bývajú dočasne vyradení z darcovstva po návrate z dovoleniek z titulu cestovateľskej anamnézy," spresnila Frigová. Dodala, že toto leto je okrem uvedených faktorov špecifické v tom, že sú všetci neustále konfrontovaní s novým koronavírusom.

V súvislosti s poklesom zásob krvných prípravkov NTS SR od pondelka na odberové miesta umožňuje prísť aj bez objednania sa vopred pri dodržaní princípu sociálneho odstupu. Krv však môže darovať iba osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí alebo v úzkom kontakte s osobou, ktorá bola v cudzine. NTS SR pripomína, že na odberových pracoviskách stále platia prísne bezpečnostné opatrenia, zavedené na zabránenie šírenia nového koronavírusu.

Darca krvi má podľa Frigovej prísť na darovanie krvi odpočinutý, dobre vyspatý a v rámci stravovacieho režimu je dôležité, aby neprišiel nalačno. "Odporúčajú sa ľahké sacharidové raňajky, prípadne ovocie či zelenina. Požitie mliečnych výrobkov sa pred darovaním krvi neodporúča," spresnila s tým, že dôležitý je tiež dostatočný pitný režim a vhodnými nápojmi sú napríklad čaj, ovocné šťavy alebo čistá voda.

Ďalej doplnila, že stravovanie je vhodné upraviť minimálne jeden deň pred darovaním krvi, vyradiť ťažké mastné a vyprážané jedlá a dodržiavať pitný režim – približne tri litre tekutín za deň. "Pred darovaním krvi darca krvi nesmie fajčiť minimálne osem hodín," upozornila.

Slovenka Katarína bola krv darovať už deväťkrát. "Stal sa z toho príjemný rituál. Páči sa mi myšlienka nezištnej pomoci a verím, že ak by som potrebovala krv ja alebo moji blízki, niekto zase pomôže nám. Na odberových miestach, kde som mala možnosť darovať, panovala väčšinou príjemná atmosféra a bol tam príjemný personál," povedala pre TASR s tým, že pokiaľ je človek zdravotne v poriadku, nie je sa čoho báť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)