Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2020, 08:34

Čínski hackeri údajne zaútočili na Vatikán a hongkongských katolíkov

Čínski hackeri údajne zaútočili na Vatikán a hongkongských katolíkov

Ilustračné foto – TASR/AP

Kybernetické útoky sa mali týkať rokovaní o obnovení dohody o vymenovaní biskupov z roku 2018, ktorá by mala priniesť zlepšenie diplomatických vzťahov medzi Pekingom a Svätou stolicou.

Hackeri podporovaní čínskou vládou údajne zaútočili na Vatikán a Katolícku diecézu Hongkongu.

Informácia vyplýva zo správy, ktorú zverejnila americká monitorovacia skupina Recorded Future, informovala v stredu agentúra AP.

Kybernetické útoky sa mali týkať nadchádzajúcich rokovaní o obnovení dohody o vymenovaní biskupov z roku 2018, ktorá by mala priniesť zlepšenie diplomatických vzťahov medzi Pekingom a Svätou stolicou.

Prvý virtuálny útok sa podľa správy odohral v máji tohto roka a mala ho vykonať skupina hackerov pod názvom RedDelta. Posledný známy útok sa údajne odohral 21. júla.

Diplomatické rozhovory Číny a Vatikánu o obnove dohody sa majú odohrať v septembri tohto roka. Dohodou sa Vatikán pred dvoma rokmi zaviazal potvrdiť siedmich biskupov, ktorých Čína vymenovala bez pápežovho súhlasu. Po prijatí dohody kritici obvinili Vatikán, že "sa zapredal" komunistickej vláde Číny, a dokument označili za zradu dlhodobej vernosti čínskych katolíkov voči Svätému otcovi.

Vatikán sa k správe bezprostredne nevyjadril, čínske ministerstvo zahraničných vecí však účasť na útokoch odmietlo a nazvalo ich "neopodstatnenými špekuláciami".

"Podozrivým preniknutím do Vatikánu by skupina RedDelta získala dôverné informácie o vyjednávacej pozícii Svätej stolice pred začatím rokovaní o obnove dohody v septembri 2020," píše sa v utorňajšej správe Recorded Future. Peking by podľa nej takto tiež mohol získať "hodnotné spravodajské informácie" týkajúce sa postoja vedenia hongkonských katolíkov k prodemokratickému hnutiu na tomto autonómnom území Číny.

Čínska katolícka komunita, ktorá má podľa odhadov 12 miliónov členov, je rozdelená na dve skupiny. Vlastenecké združenie čínskych katolíkov je podporované čínskou vládou a je mimo dosahu pápeža, druhá časť patrí k "podzemnej" cirkvi vernej Vatikánu, ktorej kňazov čínske úrady často zadržiavajú a sú terčom obťažovania.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)