Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2020, 16:49

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozdával pokuty

Najčastejším porušením pravidiel boli nepovolené dodávky elektriny alebo plynu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ukončil v 2. štvrťroku 11 kontrol v regulovaných firmách a vydal 11 rozhodnutí s celkovou výškou uložených pokút 40 900 eur. Toto obdobie bolo pritom poznačené epidemiologickými opatreniami súvisiacimi so šírením nového koronavírusu. Od začiatku januára do konca júna úrad ukončil celkovo 26 kontrol, informoval v stredu hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad firmy kontroloval počas obmedzení najmä elektronicky s prihliadnutím na ich možnosti komunikovať a vypracúvať kontrolórom požadované údaje. "Z uvedených dôvodov bol celkový výkon kontrol mierne spomalený, ale napriek zložitým podmienkam sa nezastavil," uviedol Igaz.

Z výsledkov kontrol vyplýva, že medzi najčastejšie porušenia predpisov v elektroenergetike a plynárenstve patrili dodávky elektriny alebo plynu bez povolenia, prípadne rozpočítavanie dodávky energií bez oznámenia úradu v stanovenom termíne. Kontrolóri ÚRSO zistili aj neposkytnutie pravdivých údajov v predloženom vyhodnotení štandardov kvality, chyby vo vyúčtovaniach a faktúrach a účtovanie cien bez cenového rozhodnutia úradu.

V oblasti vodárenstva boli najčastejšími deliktami chybné údaje v tabuľkách predložených na základe výzvy úradu a nesprávne účtovanie ceny za dodávku a distribúciu vody a za čistenie odpadovej vody. V teplárenstve zistil ÚRSO chyby pri účtovaní neoprávnených nákladov vo variabilnej alebo fixnej zložke maximálnej ceny tepla, a taktiež podnikanie v oblasti teplárenstva bez povolenia. Úrad má v súčasnosti rozpracovaných ďalších 25 kontrol v regulovaných subjektoch.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Voľby v Bielorusku

Pred volebnými miestnosťami sa tvoria rady, volebná komisia hovorí o sabotáži

Podľa predsedníčky bieloruskej Ústrednej volebnej komisie Jermošinovej ide o „organizovanú provokáciu“ zo strany niektorých voličov. Podľa nej boli takíto voliči „vyškolení“, aby na „pol hodiny obsadili“ priestor určený na tajné hlasovanie, takže „priepustnosť“ volebných miestností „je pomerne nízka“.

pred 3 hodinami

Holanďan Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil na Veľkej cene k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone za ním prišli do cieľa Mercedesy druhého Brita Lewisa Hamiltona a tretieho Fína Vallteriho Bottasa.

pred 5 hodinami

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia končí dvojtýždňovú letnú odstávku výroby. Produkcia sa opäť rozbehne v pondelok rannou zmenou, závod bude podľa jeho hovorcu Petra Šveca vyrábať opäť v plnej kapacite štyroch výrobných zmien. (TASR)