Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
28. júl 2020

Igor Matovič

Útrapy z vládnutia

Premiér sa trápi s vládnutím a spolu s ním sa trápia aj voliči. Najmä tí, ktorí uverili v protikorupčné náboženstvo.

Útrapy z vládnutia

FOTO TASR - Martin Baumann

Igor Matovič vyhral voľby s víziou protikorupčnej revolúcie. Ponúkol víziu veľkej očisty a odstránenie jarma korupcie. A tento jeden motív mu stačil, aby ho to vynieslo celkom hore.

Ale zrazu táto téma prestala byť zaujímavá. Protikorupční aktivisti ustúpili do úzadia. To, kto koľko ukradol peňazí zo štátneho alebo aký úplatok si vypýtal, prestalo byť vzrušujúce. Možno aj preto, že konečne veríme tomu, že zlodeji a úplatkári budú potrestaní a skončia vo väzení.

Na jednej strane je to Matovičova zásluha. Vyšetrovateľom a polícii sa uvoľnili ruky, sudcovia dostali strach. Sedí Jankovská, Bödör, Kvietik... A pôjdu pred súdy, ktoré sa boja súdiť podľa objednávky.

Sú to kauzy a zlyhania, ktoré odoberajú dôveru voliča v politikov, v politiku, v demokratický politický systém. Zdieľať

Začíname to brať ako samozrejmosť, ako vec, ktorá patrí k normálnej spoločnosti. Ale toto vzalo dych Matovičovej protikorupčnej revolúcii. Revolúcia začína požierať svoje deti. Korupciu nahradili iné kauzy – plagiátorské diplomovky či tá najnovšia: pôsobenie štátneho tajomníka Lukáša Kyselicu vo vojenskej tajnej službe aj v čase, keď sa už politicky angažoval.

Áno, je to iný typ káuz, ale stále sú to zlyhania a podvody, ktoré odoberajú dôveru voliča v politikov, v politiku, v demokratický politický systém. „Ja už nikdy nepôjdem voliť,“ túto vetu som posledné dni počula podozrivo často. Dokonca ani tí protestní voliči už možno nepôjdu voliť, možno už ani toho Kotlebu. Ostanú doma a povedia si: „Všetko je to jedna banda.“

Igor Matovič svojím spôsobom neklamal voliča. Bol to človek jednej témy a ani veľmi nepredstieral, že je pripravený na normálne vládnutie. A zrejme sa aj on sám pripravoval iba na to, že sa novej vláde bude opäť pozerať na prsty. Aby ani tí noví nekradli. A keď objaví korupciu, zapne megafón, dá vyrobiť nové tričká a s chuťou vyrazí opäť do ulíc. Alebo natočí nové videjko. Toto vie, toto ho baví.

Ale voliči ho poslali vládnuť a je tu zrazu veľa tých, čo sa pozerajú na prsty jemu. Korupciu síce zatiaľ nevidno, ale objavili sa iné politické hriechy: nielen ukradnuté či odpísané diplomovky, ale aj nepripravenosť na vládnutie, nedostatok reprezentatívnosti, slušný slovník, štátnický rozmer... To nie sú kauzy, pre ktoré padne vláda, ale stokrát nič umorí nielen vola. Možno aj voliča.

Voliči Matovičov odkaz, že chce opäť kontrolovať vládu, nepochopili Zdieľať

V niečom je to voči Matovičovi aj nespravodlivé. Nikdy sa netváril, že má štandardnú politickú stranu, že sformoval klasickú zostavu pripravenú vládnuť a ani on sám nedával najavo takúto ambíciu. Ale voliči jeho odkaz nepochopili. A dali mu moc.

Inzercia

Z toho boli v šoku ihneď novinári z mainstreamových médií. V Matovičovi vždy videli len užitočného šaša. A neboli vôbec pripravení napríklad na to, že minister zdravotníctva môže byť charizmatickým kresťanom, alebo že Milan Krajniak má dlhodobo svoju víziu a vďaka voľbám dostal príležitosť presadzovať ju. Alebo, že časť poslancov z vládnych strán má svoje priority v hodnotových témach. Spustila sa hystéria.

Čakajú nás mesiace a roky trápenia sa s vládou. Možno za vlády Matoviča nepríde späť tá silná emócia, ten silný hnev, aký v krajine prevládol pri poslednej Ficovej vláde. Volič nebude nahnevaný, bude len umorený.

A Igor Matovič bude čoraz viac nevyspatý, podráždený, čoraz viac si bude svoju frustráciu vylievať v trápnych statusoch na Facebooku (lebo to je jeho forma psychohygieny). No a isto bude kopírovať Roberta Fica v tom, že za svoje neúspechy bude viniť médiá.

Skúsenosť s Igorom Matovičom jasne ukázala limity politického hnutia s jedinou výraznou témou. O to viac, že Matovič svoje protikorupčné ťaženie zmenil na čosi ako náboženstvo. Médiá mu v tom najprv ochotne asistovali. Ale kto uveril tomu, že stačí poraziť korupciu a hneď príde spása krajiny, uveril jednoducho v blud.

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.