Koniec konzervatívca Bélu Bugára

Predseda Mostu Béla Bugár vyhlásil, že sa na víkendovom Národnom pochode za život nezúčastní. O čom to vypovedá?

 

Predseda Mostu hlasuje počas Referenda o ochrane rodiny.

Samozrejme, politik sa nemusí zúčastniť na každom podujatí, ktoré sa v krajine udeje. Niektoré typy akcií však v sebe majú silnú symboliku a pre politikov sú príležitosťou prezentovať - s vynaložením mála peňazí a energie - svoj postoj širokému publiku. Stačí si spomenúť na Mikuláša Dzurindu a jeho pravidelné návštevy levočskej púte. Presne takouto udalosťou je aj Národný pochod za život.

Ak ho Béla Bugár a strana Most ignoruje (Bugár nespomenul, že by sa na Pochode namiesto neho zúčastnil iný z lídrov strany), určite stojí za zamyslenie, prečo to robia. Najmä, ak sa Bugár doteraz úmyselne prezentoval ako konzervatívnejší politik. A to nielen v štýle politiky (kritika lacného populizmu a Matovičovho nekonštruktívneho šaškovania), ale aj v oblasti hodnôt. Zúčastnil sa na referende o rodine a na otázku, ako v ňom bude hlasovať, odpovedal: „Ja som kresťan a z toho vyplýva, ako budem hlasovať.“

Za aktuálnym Bugárovým chladným postojom k Pochodu za život je s veľkou pravdepodobnosťou jednoduchý politický kalkul. Most cíti šancu osloviť v nadchádzajúcich voľbách ešte väčšiu skupinu slovenských voličov, ako to bolo doteraz. Presnejšie - voličov mestských a liberálne orientovaných. Pre tých totiž budú budúcoročné voľby pomerne veľkou dilemou. SDKÚ, ktorú mnohí z nich doteraz volili, prestáva existovať, Procházka nie je pre mnohých z nich dosť dobrý, a Sulík a jeho SaS sú zase príliš radikálni a nedostatočne európski a salónni. Z toho, čo je v ponuke a má šancu preliezť do parlamentu, im logicky ako najzmysluplnejšia alternatíva vyjde partia okolo Bugára a Žitňanskej.

Predseda Mostu to dobre vie a nechce šancu na zisk hlasov bývalých liberálnych voličov SDKÚ nejakým gestom zbytočne ohroziť. Zároveň sa spolieha na to, že konzervatívnejších maďarských voličov z dedín a mestečiek na juhu Slovenska sa mu vďaka svojej charizme podarí udržať.

Nie, Béla Bugár sa nezmenil z večera do rána, včerajší konzervatívec nie je nový liberál. On je len hráč s vyvinutým predvolebným citom. Krachom SDKÚ sa pre neho zmenila hra a ukázali sa nové príležitosti. A taktika tak dostala prednosť pred hodnotami. Len pozor, aj veľkí hráči to niekedy vedia prekombinovať.

Jozef Majchrák

Foto: TASR/ Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo