Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
27. júl 2020

Od Balciara k Matovičovi

Bolo by absurdné, keby Kyselica pokračoval

Je možné, že Lukáš Kyselica nemal dvojitý život a išlo mu len o lepší dôchodok. Jeho pozícia je však neudržateľná.

Bolo by absurdné, keby Kyselica pokračoval

Zľava Jaroslav Naď, Roman Mikulec, Lukáš Kyselica, 5. 12. 2019, zdroj Facebook Jaroslava Naďa

Ak sa chceme naplno vžiť do absurdnosti tohto príbehu, stačí si pozrieť fotografiu a prečítať text, ktorý zverejnil Jaroslav Naď na svojom Facebooku 5. decembra 2019.

Na fotografii sú čerství poslaneckí kandidáti OĽaNO, Jaroslav Naď, dnešný minister obrany, Roman Mikulec, dnešný minister vnútra a Lukáš Kyselica, dnešný štátny tajomník na ministerstve vnútra.

Ešte včera to bola normálna fotka z kampane, dnes ten obraz spolu s textom pôsobia šokujúco. 

Fotka vznikla len niekoľko dní po tom, čo bolo zrušené trestné oznámenie Jána Balciara, vtedajšieho šéfa Vojenského spravodajstva, ktorý obvinil Naďa, že vyzradil utajované skutočnosti ohrozujúce záujmy Slovenskej republiky.

Balciar vtedy rozohral veľkú hru, zatiahol do nej aj premiéra Petra Pellegriniho, ktorý kvôli Naďovi dokonca v horlivosti zvolal aj Bezpečnostnú radu. To, že išlo o Balciarovu čisto osobnú vojnu bolo také zjavné, že do pár dní vyfučalo Pellegriniho nadšenie i samotné obvinenie.

Naď, bezpečnostný expert, ktorého registrovalo len zasvätenejšie publikum, bol zrazu opozičným hrdinom Matovičovej kandidátky. Rovnako ním bol aj druhý muž na fotke, Roman Mikulec, ktorého súd len pár týždňov pred zostavením kandidátky OĽaNO oslobodil spod obžaloby, že z VS vyniesol utajované skutočnosti. Skuhrove aj Balciarove VS chcelo Mikulca zničiť, keďže ten kedysi zmapoval tunelovanie v rámci tejto tajnej služby, napokon mu zničili len sedem rokov života.

No a potom je tu pán vpravo, ktorý sa ako jediný na fotografii neusmieva -  Lukáš Kyselica, bývalý vyšetrovateľ Gorily, čerstvá trojka Matovičovej kandidátky, o ktorom Naď v tomto statuse píše, ako mu po „šialenom prenasledovaní zo strany Vojenského spravodajstva a absurdnom obvinení” Kyselica zavolal a povedal, „že dosť, idem do toho s vami Jaro! Vďaka Lukáš! Veľmi sa teším!”

Keď Kyselica adresoval Naďovi tieto slová, bol už niekoľko týždňov príslušníkom Balciarovej tajnej služby (podľa Denníka N ním bol od 1. októbra 2019). Zostal ním, aj keď sa stal trojkou na kandidátke OĽaNO, odkedy mal už de facto istotu, že sa v marci stane poslancom, zostal ním ešte aj tri týždne po voľbách.

Do celého príbehu už asi hlbšie neuvidíme, Kyselicov škandalózny angažmán ponúka viaceré interpretácie.

Inzercia

Je možné, že Kyselica sa u Balciara nedopustil ničoho zlého, išlo mu len o to, aby dokončil služobný rok a mal neskôr nárok na vyšší dôchodok. Kyselica v júli 2019 odišiel z polície na vlastnú žiadosť, začala mu plynúť dvojmesačná lehota a po jej vypršaní sa stal okamžite vojenským tajným - teda mohol zabiť dve muchy jednou ranou, kandidovať za OĽaNO a nestratiť výsluhové výhody.

Ak by sme verili, že išlo len o tento vyšší dôchodok, prečo sa bol Kyselica ochotný krátko pred voľbami upísať vojenskej tajnej službe v jej temnom balciarovskom období, a ešte k tomu v čase, keď viedla vojnu s OĽaNO, bolo by to od Kyselicu pozoruhodne prízemné a súčasne najneškodnejšie. 

Okrem toho sa budú rojiť i divokejšie špekulácie, a síce, že Kyselica v kauze obvinenia Naďa zohrával nejakú rolu, keďže bol v inkriminovanom čase priamo u tajných a jednou nohou aj v OĽaNO.

Zatiaľ vieme len toľko, že samotný Naď vrátane Mikulca aj Matoviča vyjadrujú Kyselicovi dôveru (je to len ich prvotná obranná reakcia, aby sami nevyzerali ako amatéri alebo aj vedia, čo hovoria?). Zatiaľ čo Gábor Grendel, Matovičov prvý kandidát na ministra vnútra, si dal v reakcii pre Denník N záležať na tom, aby vyjadril Kyselicovi nedôveru ( „Z nás s pánom Kyselicom sa asi priatelia už nikdy nestanú.“).

Lukáš Kyselica mal povesť poctivého policajta, no keď sa stal po voľbách na chvíľu jedným z kandidátov na ministra vnútra, ľudia, ktorí ho bližšie poznali, si ho v tejto pozícii nedokázali predstaviť - expolicajt, ktorý ani v rámci tímu Gorila nevynikal riadiacimi schopnosťami, sa im zdal na takúto úlohu ako príliš jednorozmerný.

To, že Kyselica nevníma svet okolo seba v širšom kontexte, ukázal hneď aj ako štátny tajomník so svojou čudesnou nomináciou Anny Bilecovej, keď bolo každému - okrem neho samotného - jasné, že mu to nemôže prejsť.

Možno je kľúčom k tejto špionážnej story práve expolicajtova jednorozmernosť a už nič viac. Po dnešku je však Lukáš Kyselica, aj napriek svojim volebným krúžkom ako štátny tajomník neudržateľný.

Bez ohľadu na to, dokedy budú Matovič, Naď a Mikulec deklarovať, že mu stále dôverujú.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame