Šaštínsku Baziliku Sedembolestnej Panny Márie navštívilo 30-tisíc ľudí

Národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne v utorok vyvrcholila slávnostnou svätou omšou. V preplnenom parku Baziliky Sedembolestnej Panny Márie boli prítomní okrem slovenských a zahraničných biskupov prezident SR Andrej Kiska a ďalší predstavitelia politického a spoločenského živo...

Národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne v utorok vyvrcholila slávnostnou svätou omšou.

V preplnenom parku Baziliky Sedembolestnej Panny Márie boli prítomní okrem slovenských a zahraničných biskupov prezident SR Andrej Kiska a ďalší predstavitelia politického a spoločenského života. Na omšu prišlo 30-tisíc pútnikov. Potvrdil to správca baziliky don Ján Čverčko.

Ako povedal, putovanie už má viac ako 450-ročnú tradíciu. „Minulý rok, keď sme si pripomenuli 450. výročie prvého zázraku - príhovoru Panny Márie v Šaštíne a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, sme privítali 50-tisíc ľudí,“ konštatoval s tým, že je rád, že tradícia pokračuje. Od začiatku roka do Baziliky prišlo viac ako 100 organizovaných pútí, to znamená, že záujem o uzdravenie rodiny sa zvyšuje.

Podľa slov hlavného kazateľa, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskupa Cyrila Vasiľa, Mariánska púť je tradičnou púťou slovenských katolíckych veriacich a končí obdobie púťových slávností.

„Som vďačný za pozvanie, ktoré som dostal už po druhý raz v priebehu posledných dvoch-troch rokov. Je to pre mňa veľká radosť a česť sa stretnúť s mojimi bratmi biskupmi, ktorí prichádzajú spoločne prosiť Božiu matku. Chcem sa poďakovať za vytvorenie príjemnej pútnickej atmosféry, ktorá charakterizovala toto stretnutie,“ uviedol.

Arcibiskup v homílii zosumarizoval aktuálne otázky a problémy dnešného Slovenska. V siedmich bodoch okrem iného hovoril o absencii autority v rodine a spoločnosti, o chybách súdnictva. „V šiestom bode som sa zaoberal súčasnou migráciou. Táto otázka je mediálne prežívaná, keďže väčšina ľudí situáciu pozná len z televízie, rozhlasu a novín. Preto sa treba problematike venovať obozretne, aby sa predišlo vytváraniu hystérie," zdôraznil.

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. Začiatky pútnictva sa spájajú s rokom 1564, v ktorom nechala zhotoviť Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach.

Bakičová mala s manželom spory, ktoré vyvrcholili tým, že ju na jednej spoločnej ceste nechal vyhodiť z koča. Angelika prosila o pomoc za obrátenie a uzdravenie vzťahov s manželom práve Sedembolestnú. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá dodnes stojí v Šaštíne.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo