Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2015

Šaštínsku Baziliku Sedembolestnej Panny Márie navštívilo 30-tisíc ľudí

Národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne v utorok vyvrcholila slávnostnou svätou omšou. V preplnenom parku Baziliky Sedembolestnej Panny Márie boli prítomní okrem slovenských a zahraničných biskupov prezident SR Andrej Kiska a ďalší predstavitelia politického a spoločenského živo...

Národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne v utorok vyvrcholila slávnostnou svätou omšou.

V preplnenom parku Baziliky Sedembolestnej Panny Márie boli prítomní okrem slovenských a zahraničných biskupov prezident SR Andrej Kiska a ďalší predstavitelia politického a spoločenského života. Na omšu prišlo 30-tisíc pútnikov. Potvrdil to správca baziliky don Ján Čverčko.

Ako povedal, putovanie už má viac ako 450-ročnú tradíciu. „Minulý rok, keď sme si pripomenuli 450. výročie prvého zázraku - príhovoru Panny Márie v Šaštíne a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, sme privítali 50-tisíc ľudí,“ konštatoval s tým, že je rád, že tradícia pokračuje. Od začiatku roka do Baziliky prišlo viac ako 100 organizovaných pútí, to znamená, že záujem o uzdravenie rodiny sa zvyšuje.

Podľa slov hlavného kazateľa, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskupa Cyrila Vasiľa, Mariánska púť je tradičnou púťou slovenských katolíckych veriacich a končí obdobie púťových slávností.

„Som vďačný za pozvanie, ktoré som dostal už po druhý raz v priebehu posledných dvoch-troch rokov. Je to pre mňa veľká radosť a česť sa stretnúť s mojimi bratmi biskupmi, ktorí prichádzajú spoločne prosiť Božiu matku. Chcem sa poďakovať za vytvorenie príjemnej pútnickej atmosféry, ktorá charakterizovala toto stretnutie,“ uviedol.

Inzercia

Arcibiskup v homílii zosumarizoval aktuálne otázky a problémy dnešného Slovenska. V siedmich bodoch okrem iného hovoril o absencii autority v rodine a spoločnosti, o chybách súdnictva. „V šiestom bode som sa zaoberal súčasnou migráciou. Táto otázka je mediálne prežívaná, keďže väčšina ľudí situáciu pozná len z televízie, rozhlasu a novín. Preto sa treba problematike venovať obozretne, aby sa predišlo vytváraniu hystérie," zdôraznil.

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. Začiatky pútnictva sa spájajú s rokom 1564, v ktorom nechala zhotoviť Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach.

Bakičová mala s manželom spory, ktoré vyvrcholili tým, že ju na jednej spoločnej ceste nechal vyhodiť z koča. Angelika prosila o pomoc za obrátenie a uzdravenie vzťahov s manželom práve Sedembolestnú. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá dodnes stojí v Šaštíne.

TASR

Odporúčame

Volebný tím SMER-u v parlamentných voľbách 2016 povedie Marek Maďarič

Volebný tím SMER-u v parlamentných voľbách 2016 povedie Marek Maďarič

Volebný tím vládnej strany Smer-SD bude v nadchádzajúcich parlamentných voľbách viesť podpredseda strany Marek Maďarič. Rozhodlo o tom predsedníctvo strany na utorkovom zasadnutí v Častej-Papierničke. O rozhodnutí predsedníctva strany informovala jej hovorkyňa Ľubica Končalová. Maďarič dostal dôveru...

Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí

Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí

Slovensko podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nikdy neodsúhlasí prerozdeľovanie utečencov v krajinách Európskej únie v rámci riešenia utečeneckej krízy. „Nikdy nepodporíme povinné kvóty. Nikdy, a dokonca ani vtedy, ak by sme ostali v tejto hre sami, považujeme ich za absolútne iracionálne," vyhlá...

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav umožňujúci nasadenie armády

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav umožňujúci nasadenie armády

Maďarská vláda vyhlásila dnes v dôsledku migračnej krízy stav núdze v dvoch južných oblastiach susediacich so Srbskom, napísala agentúra AP a dodala, že toto opatrenie posilňuje právomoci polície a ďalších štátnych orgánov.  Podľa hovorcu vlády Zoltána Kovácsa toto rozhodnutie prijali členovia vládn...