Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2020, 18:09

Gender

Poľský minister spravodlivosti navrhol vláde odstúpiť od Istanbulského dohovoru

Poľský minister spravodlivosti navrhol vláde odstúpiť od Istanbulského dohovoru

Foto - TASR/AP

Návrh ministerstva spravodlivosti a ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí na odstúpenie od dohovoru musí schváliť vláda.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro v pondelok oficiálne podal návrh na odstúpenie Poľska od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, ktorý je známejší pod označením Istanbulský dohovor. Ako informovala agentúra DPA, Ziobro tento návrh podal spoločne s rezortom práce, rodiny a sociálnych vecí.

Agentúra DPA zároveň pripomenula, že Ziobrov návrh musí byť schválený aj poľskou vládou.

Minister Ziobro počas tlačovej konferencie v sobotu vyhlásil, že dohovor Rady Európy obsahuje ustanovenia „ideologického charakteru“, s ktorými jeho ministerstvo nesúhlasí. V minulosti ho označil za „výmysel, výplod feministiek zameraný na odôvodnenie gay ideológie“.

Minister trvá na tom, že poľské právne predpisy chránia ženy a deti pred násilím viac a lepšie ako Istanbulský dohovor, ktorý v roku 2015 ratifikovala vláda pod vedením Občianskej platformy.

Vládna strana volí opatrný tón

Vedúci kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk v pondelok v rozhovore pre súkromný spravodajský kanál Polsat ubezpečoval, že „neexistuje žiadne oficiálne a jednoznačné rozhodnutie týkajúce sa Istanbulského dohovoru“.

V podobnom duchu sa v pondelok vyjadril aj hovorca vládnej strany Právo a spravodlivosť Radoslaw Fogiel, ktorý sa snažil zmierniť silu vyjadrenie ministra Ziobra, keď uviedol, že „emocionálna reakcia (na plánované odstúpenie od Istanbulského dohovoru) ... je určite predčasná“.

Dodal, že vláda Istanbulský dohovor analyzuje a zatiaľ ešte o odstúpení od neho nerozhodla.

Námestník ministra spravodlivosti Michal Wójcik uviedol, že jeho rezort súhlasí s Istanbulským dohovorom vo veci ochrany obetí násilia, ale nesúhlasí s ideológiou týkajúcou sa konceptu rodovej rovnosti ako sociálneho konštruktu. „Neexistuje žiadne tretie pohlavie, je tu iba muž a žena," vyhlásil Wójcik.

Agentúra AP napísala, že ďalšia klauzula v dohovore, ktorá bola spochybnená poľskou vládou, hovorí, že tradície, kultúra alebo náboženstvo nemožno použiť ako ospravedlnenie aktov násilia páchaného na ženách. Podľa výkladu používaného poľskou vládou túto klauzulu možno interpretovať ako spojenie medzi náboženstvom a násilím.

Návrh vyvolal protesty v uliciach, pridali sa aj predstavitelia EÚ

Ziobrom oznámený plán vyvolal veľké pobúrenie nielen v Poľsku, ale aj v zahraničí. EÚ a Rada Európy vyjadrili nad týmto zámerom poľutovanie a znepokojenie, zatiaľ čo tisíce ľudí proti nemu protestovali v uliciach poľských miest.

Inzercia

Varšavský primátor a neúspešný prezidentský kandidát za Občiansku platformu Rafal Trzaskowski označil snahy vlády odstúpiť od Istanbulského dohovoru za škandál. Zdôraznil, že všetky politické sily by mali spolupracovať v boji proti domácemu násiliu.

Kritici súčasnej poľskej vlády vyjadrujú teraz obavy, že pravicová vláda vedená stranou Právo a spravodlivosť je „pripravená obetovať bezpečnosť žien pre svoje vlastné názory založené na katolíckych tradíciách“.


Foto - TASR/AP

Rada Európy vo svojom stanovisku zdôraznila, že jediným cieľom Istanbulského dohovoru je boj proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. V zmluve sa výslovne neuvádza homosexuálne manželstvo.

To však nezmiernilo silný odpor proti dohovoru v Maďarsku a na Slovensku, kde parlament tento dokument odmietol a trval na tom, že je v rozpore s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku heterosexuálov, uviedla v nedeľu agentúra AFP.

Agentúra AP pripomenula, že Istanbulský dohovor, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2014, podpísalo 45 európskych krajín a Európska únia, ale desať štátov – vrátane Veľkej Británie, Maďarska a Česka –, ako aj EÚ, ho ešte musí ratifikovať.

Nemecká ministerka dohovára poľskej kolegyni

Medzičasom nemecká spolková ministerka pre záležitosti rodiny Franziska Giffeyová oznámila, že poľskú ministerku práce, rodiny a sociálnych vecí Marlenu Malagovú písomne vyzvala, aby pokračovala v dodržiavaní Istanbulského dohovoru.

Dohoda je podľa Giffeyovej „najdôležitejším medzinárodným právnym nástrojom na boj proti násiliu páchanému na ženách a na poskytnutie ochrany a podpory (osobám) postihnutým“ násilím.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE), ktorého členmi sú zástupcovia parlamentov všetkých členských štátov RE, v reakcii na medializované plány poľskej vlády vyzvalo poľskú delegáciu, aby bojovala za ľudské práva vo svojej domovskej krajine.

Rik Daems, predseda PZ RE, vyjadril ľútosť nad „skresleniami a úmyselnými dezinformáciami o cieľoch a účele dohovoru v Poľsku“.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.