Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dovolenka Video a podcast
24. júl 2020

Podcast

Aj duša potrebuje dovolenku

Rozhovor s jezuitom Ladislavom Csontosom o dôležitosti oddychu nielen pre telo, ale aj pre dušu.

Aj duša potrebuje dovolenku

Keď nám ubúdajú fyzické sily, prirodzene cítime, že musíme telu dodať správny pokrm či spánok, aby sme zregenerovali a načerpali energiu do ďalšej práce. Človek však nie je len telo. Aj naša duchovná či duševná stránka potrebuje priebežne doplniť zásoby. Jezuita Ladislav Csontos hovorí o syndróme vyhorenia v duchovnom živote a tiež o tom, ako mu predchádzať. Práve dovolenkový čas je vhodnou príležitosťou na to, aby sme aj duši dopriali relax.

Potrebuje duša dovolenku?

Duša nepotrebuje dovolenku v tom zmysle, že by si mala oddýchnuť od modlitby alebo vzťahov s blížnymi. Dnes veľa ľudí hovorí, že nemá na modlitbu čas. Dovolenka by práve mala byť príležitosťou, aby sme si ten čas na modlitbu našli a naplnili to biblické: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.“  

Ako môžeme v každodennom kolobehu rozpoznať, že potrebujeme načerpať nové duchovné sily? Čo sú tie prvotné signály?

Neteší nás práca, netešia nás vzťahy, jednoducho, nevieme mať radosť zo života, zo vzťahu s Bohom. Uviazli sme v kolotoči povinností a fungujeme ako stroj, ktorý nemá citovú dimenziu. To je signál, že je potrebné niečo zmeniť. Možno sa len konečne dobre vyspať, ak prácu konáme na úkor odpočinku toho nočného i nedeľného. Nejaké obdobie to môže človek takto ťahať, ale časom môže prísť aj tzv. syndróm vyhorenia. V mnohých prípadoch je potom už potrebná aj odborná pomoc.  

Existuje syndróm vyhorenia aj v duchovnom živote?

Samozrejme. Ide napríklad o to, že aj keď niekto vníma ako svoje poslanie byť tu pre druhých, pomáhať, jeho život stratí iskru. Je akoby studňou, z ktorej môžu iní čerpať, ale on sám zostáva smädný. Človek nemôže len dávať, musí aj prijímať, lebo napokon tá jeho studňa vyschne. Preto je dôležitý aj duchovný relax a napojenie sa na tú najväčšiu a najplnšiu studňu Božích milostí.

Mali by sme teda počas dovoleniek myslieť na to, že potrebujeme aj duchovne zregenerovať?

Človeka musíme vnímať komplexne, s telom i dušou. Tak ako potrebuje telo zregenerovať, musí sa aj duša zrelaxovať. Mám pocit, že v dnešnej dobe tú duchovnú dimenziu akosi podceňujeme. Chceme na dovolenkách čo najviac vidieť a zažiť a prichádzame domov uštvaní. Potom potrebujeme ďalšie dni na to, aby sme zrelaxovali z toho, ako sme sa uštvali na dovolenke. Zabúdame, že práve v jednoduchosti je krása, že aj obyčajná prechádzka v prírode nás môže duchovne povzbudiť a upriamiť na večnosť.       

 

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste. Dozviete sa ešte:

Inzercia

- aké formy duchovnej dovolenky môžeme využiť,

- ako je prepojené fyzické zdravie s duchovným životom,

- čo poradili sv. Ignácovi z Loyoly, keď jeho študenti boli často chorľaví,

- ako sa starať o dušu priebežne počas roka a nečakať až na dovolenkový čas.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame