Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Politika
23. júl 2020

Hodnoty

Debata s pravým Fínom: Poľské voľby ako posledná výstraha

Konzervatívci na Západe snívajú len o tom, aby ten progres aspoň spomalili, ani im nenapadne, že by ho mohli zastaviť.

Debata s pravým Fínom: Poľské voľby ako posledná výstraha

Rafal Trzaskowski ukazuje znak víťazstva pred svojimi podporovateľmi po druhom kole prezidentských volieb vo Varšave v nedeľu 12. júla 2020. Foto TASR/AP

Poľsko bude mať naďalej konzervatívneho prezidenta, Andrzej Duda vyhral druhýkrát, hoci s odretými ušami.

Mal by som sa vlastne tešiť, ale toho výsledku sa skôr desím. Duda síce získal za vysokej volebnej účasti 51 percent, ale momentum bolo na strane jeho protikandidáta, sympatický fešáčik Rafał Trzaskowski vyvolal vlnu nadšenia. Som zdesený, pretože 49 percent Poliakov volilo absolútne stelesnenie mainstreamového európskeho liberalizmu.

Prečo som sa zľakol

Trzaskowski robil simultánneho tlmočníka z angličtiny do poľštiny. V Bruseli, kde je najväčší trh pre vykonávateľov tejto profesie, som ich zopár spoznal. Sú to ťažké prípady, máloktorý z nich si vedel zachovať nezlomenú identitu. Robia to zväčša ženy. Simultánny tlmočník musí niečo veľmi špecifické dokázať – musí sa úplne vypnúť, prebrať myslenie iného človeka. Rafał Trzaskowski to zrejme vedel.

Podľa jeho životopisu to pokračovalo takto: Pôsobil v Európskom parlamente, najprv ako poradca, potom ako europoslanec. V Poľsku bol ministrom pre digitalizáciu a štátnym tajomníkom pre európske záležitosti. Je liberálom aj v ekonomike, v minulom roku prijal pozvanie do klubu elitných globalistov „Bilderberg“, ktorého každoročné stretnutia bývali donedávna utajené. Chodia tam liberálni miliardári, liberálni politici a liberálni novinári prevažne z anglosaského sveta. Pozvanie Trzaskowského znamená v prvom rade to, že mu dôverujú.

V roku 2019 podpísal ako starosta „Varšavskú deklaráciu“ podporujúcu LGBT práva a vyučovanie agendy sexuálnych menšín v školách. Vyvolal tým v už beztak rozdelenej krajine ďalšiu etapu kultúrnej vojny, ako reakciu vyhlásili konzervatívne samosprávy zóny „wolne od ideologii LGBT“.

Rafał Trzaskowski je absolútnym liberálom. Ak scenárista hraného filmu vymyslí takúto postavu, producent mu ju hodí do koša – ako jednorozmernú, umelú, neživú karikatúru. Trzaskowski je však echt. V suverénne najzbožnejšej krajine Európskej únie ho chcelo 49 percent za prezidenta. Trzaskowského politický potenciál je neobmedzený, môže sa v budúcnosti stať premiérom či prezidentom Poľska alebo Európy.

Chýbalo teda veľmi málo a jedna z posledných konzervatívnych vlád v EÚ by bola obmedzená vetami liberálneho prezidenta. Zostal by Viktor Orbán, silný politik, ktorý síce konzervatívcov vie v niečom inšpirovať, ale svojím etnickým nacionalizmom a svojou korupčnou činnosťou ich zároveň aj trochu kompromituje.

Hneď dodávam, že vládnutie strany „Právo a Spravodlivosť“ nevidím nekriticky. Mám voči poľským bratom a sestrám milión výhrad: zákopová politika, takmer žiadna spolupráca s možnými spojencami naprieč Európou, posadnutosť justičnou reformou, propaganda vo verejnoprávnej televízii na nehoráznej úrovni zeleno-liberálnej indoktrinácie u nás na Západe a potom aj niektoré sprosté antisemitské výroky.

Bez hanby sa však odvažujem tvrdiť, že Poliaci to v hrubých rysoch robia správne. Uskutočňujú spravodlivú sociálnu politiku pre masy bežných Poliakov, neuhnú kultúre smrti ani o milimeter a na rozdiel od svojich liberálnych predchodcov nekradnú. Je to podľa mňa momentálne najlepšia vláda Európy.

Inzercia

Na kus reči s Timom Soinim

Keď sa minule zrátavali výsledky poľských prezidentských volieb, sedel som na fínskom pobreží, spolu s asi najúspešnejším konzervatívnym katolíkom západoeurópskej politiky, s „pravým Fínom“ Timom Soinim.

Portrét tohto pozoruhodného človeka napíšem neskôr, nateraz ho predstavím len krátko: Je Fín ako z rozprávky, zavalitý, zemiakový nos, 4-5-krát do týždňa saunuje s pivkom. Je neuveriteľne stabilný, celý svoj 58-ročný život trávi v tých istých bytovkách medzi brezami na helsinskom predmestí Kaitaa.

Krátku chvíľu bol europoslancom, neznášal to a zdrhol domov. Je politické zviera, v politike je od svojich 16 rokov, novú populistickú stranu „Praví Fíni“ vytiahol z ničoho na 19 percent. 20 percent Fínov ho zbožňuje, minimálne toľko ho nenávidí. U pravých Fínov už nie je, po jeho 20-ročnom predsedovaní sa v strane presadili antimigrační radikáli.

Vo Fínsku sú katolíkmi vlastne len (poľskí) prisťahovalci, no hrdým a praktizujúcim katolíkom je paradoxne aj najpravší Fín. Konvertoval zamladi. Keď bol v rokoch 2015 – 2019 ministrom zahraničných vecí, jeho viera takmer položila fínsku vládu. Na okraji štátnej návštevy v Kanade išiel ako súkromná osoba do kostola a zúčastnil sa na sviečkovej modlitbe za nenarodené deti, na pro-life vigílii. Doma za to žiadali jeho odstúpenie alebo aspoň ospravedlnenie. On sa neospravedlnil a ustál to.

Strávili sme spolu tri hodiny, hneď sme prebrali poľské voľby. Soini má prirodzene záujem o Poľsko, už len kvôli tomu, že katolícki farári vo Fínsku sú Poliaci. Soini dokonca zachytil, že Slovensko má veriaceho ministra zdravotníctva. Povedal som mu, ktorí ďalší ministri v slovenskej vláde sú proliferi, pravý Fín bledol závisťou. Potom som mu prerozprával, akí predposratí sú slovenskí kresťania pri moci, farba sa mu vrátila.

Naše reakcie na poľské voľby sa diamterálne líšili: Ja som bol zdesený, Timo Soini nadšený. Poliaci majú ďalšie tri roky, tak to vidí on. Majú, ale potom je koniec, tak to vidím ja. S takýmto výhľadom dokonca súhlasil. Ako Stredoeurópan, ktorý vidí v stredo-východnej Európe stále väčší priestor a stále väčšiu slobodu pre konzervatívnu politiku, mám zrejme väčšie oči. Soini mal už za malý zázrak, že ako prolifer v škandinávskej vláde vôbec vydržal. A tiež považoval za úspech, že Fínsko počas jeho spoluvládnutia v kultúrno-etických otázkach nenapredovalo. Teraz zase napreduje.

Všetko, o čom konzervatívci na Západe zatiaľ snívajú, je len to, aby progres aspoň spomalili, ani im nenapadne, že by ho mohli zastaviť a už vôbec nie otočiť. Som veľmi rád, že sa môžem tak trochu s najvýznamnejším katolíckym politikom Západu zbratať. Prajem si, aby sme raz mali na viac.

Odporúčame