Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Konflikt v Smere Komentáre a názory
20. júl 2020

Smer po sneme

Je tu reštart, ale Erik Kaliňák je kontinuita

Toto sme hádam ešte v slovenskej politike nezažili. Synovec nahrádza strýka vo vedení strany. Vplyv Kaliňákovcov neklesá.

Je tu reštart, ale Erik Kaliňák je kontinuita

Erik Kaliňák už ako podpredseda Smeru.FOTO TASR – Jaroslav Novák

V sobotu sa konal snem Smeru. Robert Fico na ňom ohlásil reštart generačnej obmeny. A do popredia  logicky vystrčil dnes jednu z najvýraznejších tvárí Smeru. Ľuboš Blaha už teda nie je nezávislý poslanec na kandidátke Smeru ani enfant terrible parlamentu. Je to už štandardný politik, ktorý pritom vôbec nemusel zmeniť svoj politický program. Ten výstižne zhrnuje názov jeho knihy Späť k Marxovi.

To je úspech, nie on musí zmeniť svoje presvedčenie, to strana sa prispôsobuje jemu. Berie ho aj s jeho ideami. Ako váženého člena strany.

A to len pred pár týždňami Blaha oficiálne vstúpil do Smeru a spustil stranícku kariéru. Dnes je podpredsedom Smeru zodpovedným za školstvo a vzdelávanie. Ak by teda raz teoreticky ešte vyhral voľby Smer, mohol by byť Blaha ministrom školstva.

Dnes už má Blaha legitímne postavenie a nástroje na to, aby svoj program presadzoval ako špičkový politik strany. Cesta k Marxovi je voľná.

Podľa Fica je Blaha veľmi známy politológ a filozof, jeden z najlepších, ktorých máme. Zdieľať

Smer kedysi pod ideologickým vedením Borisa Zalu staval na sociálnom pilieri. Pod vedením Mareka Maďariča budoval silný konzervatívno-národný pilier. Ideologické piliere Ľuboša Blahu sú celkom iné – antiglobalistický, antikapitalistický, ateistický. Pritom mu treba uznať jedno: zo súčasných špičiek Smeru je to asi jediný človek, ktorý má aspoň ambície politologicky či filozoficky formovať stranu. Robert Fico už o nič podobné nestojí. Program má jasný: chce ako buldog visieť na krku tejto vláde a v pravom okamihu jej prehryznúť krčnú žilu. Takto to sformuloval on sám.

Ale Robert Fico nemá vždy iba krvavé oči. Keď hľadí na Ľuboša Blahu, je v nich akýsi druh otcovskej lásky a nehy. V sobotu jasne odkázal, že je „Ľuboš Blaha, veľmi známy politológ a filozof, sme presvedčení, jeden z najlepších, ktorých vôbec máme v tomto priestore“. Nie je celkom jasné, či hovoril za celú stranu alebo to zámeno my použil skôr vo forme pluralis majestaticus, teda kráľovského plurálu.

Časy, keď ideológiu Smeru formoval Boris Zala a Marek Maďarič, sú nenávratne preč. A môžeme na ne s nostalgiou spomínať ako na časy, keď Smer myšlienkovo formovali vcelku kultivovaní ideológovia. A neťahali stranu do žiadnych extrémistických kútov. Mali len občas čudné úlety.

Nezabudnuteľný ostal pokus Mareka Maďariča urobiť z Roberta Fica katolíka s birmovkou. Ak bude podobné video točiť Ľuboš Blaha, dôraz dá na fakt, že Robert Fico chcel byť v mladosti členom komunistickej strany. A vo svojej prihláške do strany napísal, že zastáva prísne ateistické stanovisko.

Robert Kaliňák je jeden z najlepších ministrov, môj vstup do politiky bol výrazne ovplyvnený jeho správaním. Zdieľať

Ale je tu ešte jeden úkaz, ktorý priniesol sobotňajší snem Smeru. Novým podpredsedom strany sa stal 29-ročný synovec Roberta Kaliňáka Erik Kaliňák. Dôveru si vraj získal tým, že vie dobre pracovať so sociálnymi sieťami. Ako svoje posolstvo po zvolení za podpredsedu vyhlásil, že sa treba sústrediť na sociálnu sieť TikTok, lebo tá teraz letí medzi mladými ľuďmi. Mimochodom, je to čínska sieť, pred ktorou varujú nielen západní politici, ale aj znalci, pretože je to obľúbený nástroj pedofilov.

Inzercia

Ale Erik Kaliňák vyslovil aj iné pozoruhodné slová. Tento vzhľadný mladý muž povedal o svojom ujovi Robertovi Kaliňákovi toto: „Robert Kaliňák je jeden z najlepších ministrov, môj vstup do politiky bol výrazne ovplyvnený jeho správaním a tým, ako vystupoval, a tým, že sa mi to páčilo.“

Nežil Erik Kaliňák uplynulé roky na nejakej inej planéte? Na planéte, kde sa naozaj nijako nedalo dostať k informáciám o tom, že Robert Kaliňák bol už takým skompromitovaným politikom, že ani Robert Fico s celou svojou politickou váhou ho viac nemohol udržať vo funkcii ministra. Že celé námestia žiadali jeho odchod. Lebo bolo jasné, že polícia v čase, keď Kaliňák viedol ministerstvo vnútra, nevyšetrovala bašternákov, kočnerov a im podobných. A o tom, koho je možné vyšetrovať, rozhodoval pán Gašpar a Bödör.

Možno že Kaliňákov synovec trávil tak veľa času na TikToku, že jednoducho nezaregistroval odpor, ktorý jeho ujo začal budiť, a že sa práve meno Roberta Kaliňáka stalo symbolom úpadku nielen Smeru, ale aj celej krajiny.

Áno, je fascinujúce, že napriek všetkému je dodnes v predsedníctve Smeru.

Možno Erika Kaliňáka očarilo to, že má takú neotrasiteľnú pozíciu. Možno ho fascinovalo to, ako sa jeho príbuzný vďaka politike stal jedným z najbohatších ľudí Slovenska.

Preto predstavuje Erik Kaliňák aj isté pokračovanie, keďže Roberta Kaliňáka označil za svoj vzor.

Robert Fico sa pokúsil o generačný reštart Smeru. Ale aj o kontinuitu je postarané.

Odporúčame