Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2020, 20:25

Fico búši do Matoviča: Vláda sa prikrýva figovým listom pandémie

Fico búši do Matoviča: Vláda sa prikrýva figovým listom pandémie

Foto - TASR/Martin Baumann

Aj poslanci okolo Pellegriniho žiadajú vládu o rast minimálnej mzdy a 13. dôchodky.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa prikrýva figovým listom pandémie. Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii v Národnej rade SR predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Vládnu koalíciu označil ako stádo poslancov, ktoré ani netuší, o čom sa rokuje.

Fico komentoval zmeny v štátnom rozpočte na tento rok, ktoré boli v utorok v parlamente posunuté do druhého čítania. „Bohatým a nenažratým bankám dáva vláda viac a viac a chudobným berie viac a viac," poznamenal.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) podľa neho používa len politické vyjadrenia a nevie odpovedať na otázky o tom, na čo budú použité peniaze. Fico sa tak vyjadril k diskusii v pléne medzi Hegerom a poslancom za Smer-SD Ladislavom Kamenickým o zmenách v štátnom rozpočte.

Podotkol, že vrcholom všetkého bolo, keď Heger oznámil, že deficit v roku 2020 bude 11 %, na čo mu podľa neho poslanci vládnej koalície zatlieskali. „Je to stádo poslancov, ktoré netuší, o čom sa v Národnej rade SR rokuje. Je to stádo, ktoré netuší, aké dôsledky pre štátny rozpočet a verejné financie bude mať správanie sa ministra financií," zdôraznil Fico, podľa ktorého ide súčasná vláda zaseknúť sekeru 12 miliárd eur a dvíhať verejný dlh zo 48 % na 62 %. Keby na začiatku vláda robila, čo mala, v súčasnosti sme podľa neho nemuseli byť svedkami prudkého nárastu nezamestnanosti, verejného dlhu a deficitu.

Fico skonštatoval, že pri súčasnej vládnej koalícii už neplatí nič z toho, čo hovorili pred voľbami, a z toho, čo majú napísané v programovom vyhlásení. „Je zrejmé, že 13. dôchodky nebudú," myslí si. Poukázal na to, že peniaze vláda našla na všeličo, ale na toto opatrenie ich nemá. Minimálna mzda a jej rast zároveň podľa neho nikomu neublíži.


Foto - TASR/Jakub Kotian

Odídenci z opozičnej strany Smer-SD okolo Petra Pellegriniho (nezaradený) vyzývajú súčasnú vládu, aby nemenila vzorec pri minimálnej mzde, ak sa na jej výške nedohodnú sociálni partneri, a rovnako ju vyzývajú, aby našla zdroje na vyplatenie 13. dôchodkov v tomto roku.

Vláda avizovala, že v stredu oznámi opatrenia na podporu rodín, študentov a zdravotne ťažko postihnutých. Podľa Pellegriniho však plánuje kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zásah do dvoch kľúčových opatrení, ktoré ešte zaviedla bývalá vláda. Jedným z nich sú 13. dôchodky.

Inzercia

„Od volieb sme počuli množstvo výhovoriek - prečo koalícia nechce, alebo nemôže splniť tento záväzok štátu voči seniorom. V stredu sa pravdepodobne dozvieme, že 13. dôchodky tak, ako ich ustanovuje zákon, tento rok vyplatené nebudú a že budú možno vyplatené v nejakej inej forme, ale určite nebudú plnohodnotné 13. dôchodky," tvrdí Pellegrini. Paradoxne, vláda podľa jeho slov tieto zmeny oznámi po tom, ako v parlamente prejde novela zákona o štátnom rozpočte, ktorá počíta s vyšším schodkom v tomto roku.

„Tejto zmene rozumiem vzhľadom na vývoj ekonomiky a krízu, ale pripomínam, že Slovensko má hospodáriť s rozpočtom mínus 12 miliárd eur a na jeho vykrytie si bude musieť požičať skoro 8 miliárd eur. Ako je možné, že sa nenájde 400 miliónov eur, ktoré sú potrebné na vyplatenie 13. dôchodkov?" pýta sa Pellegrini.

Podľa neho chce vláda chce pokriviť aj dočasnú valorizáciu minimálnej mzdy podľa vzorca, ktorý sa použije, ak sa na výške nedohodnú sociálni partneri. „Tento automat chce vláda zrušiť a odstrihnúť od nej aj príplatky za prácu nadčas, cez sviatky a víkend. Súčasnej vládnej koalícii chýba akékoľvek sociálne cítenie,“ myslí si Pellegrini.

Nezaradení poslanci okolo Pellegriniho preto vyzývajú vládu, aby tieto zmeny nerobila. „Vyzývame vládu, aby našla 400 miliónov eur a vyplatila plnohodnotný 13. dôchodok. Zároveň vyzývame vládu, aby zajtrajším dňom nezačala legislatívny proces s cieľom zmeniť automat pri minimálnej mzde," vyhlásil Pellegrini.

Poslanec Erik Tomáš (nezaradený) je presvedčený, že pri minimálnej mzde robí rezort práce ústupky zamestnávateľom. „Je nám veľmi ľúto, že minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ustupuje zamestnávateľom na úkor zamestnancov, lebo inak sa jeho postup hodnotiť nedá. Náklady na zamestnanca sú neporovnateľne nižšie ako priemer v Európskej únii a, naopak, zisky firiem sú neporovnateľne vyššie v porovnaní s vyspelými západnými štátmi," tvrdí Tomáš.

Tiež upozornil na to, že hnutie Sme rodina, ktoré je súčasťou vládnej koalície, hlasovalo v parlamente sa zavedenie 13. dôchodku. „Peniaze je potrebné ľuďom dať a pomôcť tak ekonomike. Celé hnutie Sme rodina hlasovalo za 13. dôchodok a zároveň hlasovali za zákon o minimálnej mzde. Títo ľudia hlasovali za sociálne opatrenia spolu s bývalou vládou a teraz ich idú v rozpore so svojimi predvolebnými sľubmi rušiť," dodal Tomáš.

Dnes treba vedieť