Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2020, 17:52

Prolife

Poslanci posunuli do 2. čítania novelu upravujúcu oblasť potratov z dielne OĽaNO

Poslanci posunuli do 2. čítania novelu upravujúcu oblasť potratov z dielne OĽaNO

Foto – TASR/Jaroslav Novák

Novela obsahuje aj zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva či predĺženie lehoty na rozmyslenie na 96 hodín.

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, posunuli poslanci v utorkovom hlasovaní do druhého čítania. Poslanci z klubu OĽaNO v nej navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť chcú potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch.

„Cieľom navrhovanej úpravy je vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva. Úprava má dať žene reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážení všetkých dostupných informácií a možností, ako zodpovedne nasmerovať svoj život,“ tvrdia predkladatelia.

Navrhujú predĺžiť lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie na 96 hodín. Upraviť mienia informovaný súhlas, aby bol obrazom reálneho informovania a nie nevyhnutnou formalitou či prekážkou. Dôraz by sa mal podľa nich klásť na zodpovednosť lekára pri poučení ženy. Zakázaná by mala byť reklama v oblasti potratov.

Navrhujú tiež upustiť od používania pojmu „umelé prerušenie tehotenstva“ a zaviesť pojem „umelé ukončenie tehotenstva“. „Tehotenstvo nie je prerušené a neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania,“ zdôraznili.

Ženám má byť poskytnutá sociálna podpora

V prípade záujmu o vykonanie potratu zo zdravotného dôvodu na strane ženy, pre nezdravý vývoj plodu či jeho geneticky chybný vývoj, by mali byť potrebné dva nezávislé lekárske posudky. Aspoň jeden z nich by mal vyhotoviť lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore gynekológia – pôrodníctvo. Správy by mali byť hradené z verejného zdravotného poistenia.

Novelou mienia zlepšiť podporu žien, ak sú vystavené násiliu alebo strate bývania. Napríklad pri potrebe dočasného bývania na utajenie tehotenstva. Zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj matky počas tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

Suma príspevku pri narodení dieťaťa by sa mohla rozdeliť na dve časti. Štyristo eur by sa mohlo žene vyplatiť už počas tehotenstva, po uplynutí 12 týždňov. Ak to matka nevyužije, celá suma by jej mala byť vyplatená po pôrode. Ak by po prijatí prvej časti príspevku podstúpila potrat, financie by musela vrátiť.

V prípade narodenia dieťaťa s ťažkým poškodením by sa mala druhá časť príspevku zvýšiť o 3170,14 eura. Upustiť by sa mohlo od podmienky, aby sa dieťa dožilo aspoň 28 dní. Zrušiť by sa malo aj pravidlo o znížení príspevku pri treťom a ďalšom dieťati.

Predkladatelia chcú, aby sa na štatistické účely získavali podrobnejšie údaje v hlásení o spontánnom potrate a umelom ukončení tehotenstva. Ženy by mali uviesť svoj rodinný stav, ale aj formy používania antikoncepcie.

Inzercia

V žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva by sa mali uvádzať aj dôvody, ak sú iné ako zdravotné. Napríklad hmotná núdza, ohrozenie kariéry, potreba pokračovať v štúdiu, nepripravenosť byť matkou, dosiahnutý želaný počet detí, tehotenstvo následkom trestného činu, odporúčanie, nátlak, ale aj strach z reakcie rodičov či partnera a tehotenstvo ako následok náhodnej známosti.

Účinnosť navrhujú od 1. novembra 2020.

Pellegriniho poslanci hovoria o politizácii potratov

Skupina nezaradených poslancov okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho považuje novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, za politizáciu tejto témy. Novinárom to povedala poslankyňa Denisa Saková (nezaradená). Poslanci sa preto zdržali hlasovania pri hlasovaní o novele. Ak sa bude o návrhu rokovať v septembri, sú poslanci pripravení požiadať o stiahnutie zákona z rokovania pléna.

Politizácia tejto témy je podľa Sakovej bezpredmetná. „Myslíme si, že sa majú riešiť vládou a parlamentom úplne iné problémy, ktoré súvisia s ekonomickou situáciou a sociálnymi neistotami, ktoré na Slovensku sú,“ dodala s tým, že tento návrh zákona podľa nej nie je úplne v súlade s ústavou, pričom súčasná legislatíva v oblasti interrupcií je podľa nej v súlade so Štrasburským dohovorom a aj ústavou. Poslankyňa povedala, že neexistuje spoločenská požiadavka na otváranie tejto témy, dodala, že diskusiu by mali viesť ženy.

Jedna z predkladateľov návrhu Anna Záborská (OĽaNO) je pripravená podporiť aj ďalšie návrhy týkajúce sa potratov, ktoré sú predložené v parlamente. Dva sú z dielne ĽSNS a jeden predložili nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Záborská hovorí, že návrhy v minulosti predkladali napríklad súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) či minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

„Sú to návrhy vtedajšieho pána poslanca Krajčího, pána Vašečku a pána Krajniaka, aspoň ja, keď to zoberiem osobne, bolo by absurdné, keby som za ne nehlasovala,“ povedala v tejto súvislosti.

Predstaviteľky mimoparlamentnej strany Spolu upozorňujú, že poslanci vládnej koalície namiesto skutočnej pomoci rodičom riešia zásahy do práv žien, ktoré ohrozujú ich zdravie a slobodu. „Tieto opatrenia môžu byť vstupnou bránou pre zásadnejšie snahy o obmedzovanie práv žien v tejto oblasti. Zároveň zasahujú do sekulárneho demokratického štátu, akým Slovensko podľa Ústavy SR je,“ uviedla Simona Petrík zo Spolu.

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.