Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dovolenka Spoločnosť
16. júl 2020

Letná anketa

Aké miesto a knihu odporúčajú Sima Martausová, Matej Tóth či Ondrej Kandráč

Pýtali sme sa viacerých osobností, kam by odporučili ísť na výlet po Slovensku a čo čítať cez leto.

Aké miesto a knihu odporúčajú Sima Martausová, Matej Tóth či Ondrej Kandráč

Matej Tóth, Ondrej Kandráč, Sima Martausová, Viliam Dobiáš, Mária Podhradská


Sima Martausová

Miesto: Okrem mojich milovaných Tatier sú krásne miesta aj v okolí Považskej Bystrice, napríklad v dedinke Podskalie sa nachádza Podskalský roháč. Je to krásna skala, ktorú stojí za to vidieť.

Kniha: Posledná kniha, ktorú som držala v rukách, bola kniha, ktorú mi požičal kamarát, a volá sa Návrat do hôr od Ladislava Janigu. Pre všetkých milovníkov hôr je to podľa mňa nádherné čítanie. 


Podskalský Roháč. Foto – Flickr.com

Matej Tóth

Miesto: Pre náročnejších by som odporučil Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách. Oáza pokoja, skvelé východiskové miesto aj na náročnejšie túry, komfort, relax. Veľmi rád tam chodím aj na sústredenia. Práve pre ten pokoj medzi tréningmi. Zažil som tam kamzíky asi na dvadsať metrov od nás. 

Na rodinný výlet by som odporučil môj obľúbený Suchý vrch nad Banskou Bystricou. Okrem možnosti turistiky, cykloturistiky, jazdy na koňoch v krásnej prírode máte ako bonus nádherný výhľad na Banskú Bystricu. Všetko sa nachádza len pár kilometrov od hlavnej cesty, prakticky ešte v rámci Banskej Bystrice, s dobrou dostupnosťou.

Kniha: Aktuálne nemám nejaký horúci tip. Ale ak ste ešte nečítali, tak by som odporučil svoje obľúbené knihy Chatrč od Wiliama Paula Younga, detektívky Dominika Dána a ako trošku egocentrický bonus moju autobiografiu Odchýlka


Suchý vrch. Foto – Flickr.com

Sestra Hermana

Miesto: Milujem Liptov, všetko, čo sa tam nachádza. Ak si vyberiete dovolenku na Liptove, rezervujete si určite niekoľko dní. Dôležité je pomenovať, čo chcete vidieť a pre akú vekovú kategóriu. Pre mňa je určite najobľúbenejšia trasa Ludrová – gotický kostol – múzeum výroby papiera (možnosť vyrobiť si svoj papier) – prechod cez Bielu púť na Biely Potok, odtiaľ cez les na Vlkolínec a odtiaľ cez Malinô Brdo späť do Ružomberka. V Ružomberku určite navštívte Fullovu galériu. Fulla je stále aktuálny.

Kniha: Počas prázdnin je dobré urobiť niečo, čo nestíhame bežne. Možno kúpiť si Bibliu – Inšpiruj sa a začať robiť Bible journaling – maľovať, hľadať zaujímavé texty. Ak sa vám nechce tvoriť a chcete sa uniesť príbehom, odporúčam Benediktov čas.


Kostol v Ludrovej. Foto – TASR/Romana Buganová

Ondrej Kandráč

Miesto: Jednoznačne je to moja rodná obec Krásna Lúka. Leží blízko Sabinova smerom na Starú Ľubovňu. Jej pôvod siaha do 13. storočia, keď sem prišli nemeckí starousadlíci. Ponúka množstvo príležitostí na aktívnu turistiku – od prechádzok až po horskú cyklistiku. Pre tých náročnejších sú tu ideálne podmienky na paragliding. Odmenou vám budú nádherné výhľady na panorámu Levočských vrchov. V samotnej obci máme aj gotický kostolík zasvätený sv. Martinovi. Nachádza sa v ňom aj oltár majstra Pavla z Levoče. Z Krásnej Lúky to bicyklom nie je ďaleko do ďalších zaujímavých miest a zákutí – či je to už Stará Ľubovňa, alebo Pieniny.

Kniha: Na dlhé letné večery som momentálne siahol po ľahšom žánri. Vybral som si román Zdeňka Svěráka – Po strništi bos. Obdivujem v ňom jeho rozprávačské danosti, trefnosť i ľahkosť, s ktorou vie opísať rôzne životné momenty i charakter postáv. Je to kniha viacgeneračná, môže si ju teda čítať celá rodina.  

Inzercia


Pieniny. Foto – TASR/František Iván

Viliam Dobiáš

Miesto: Zrušili sme s manželkou a malými vnučkami dovolenku v Chorvátsku a vybrali sme si pobyt v Zuberci a Bojniciach, oba v trvaní sedem dní. V Zuberci plánujeme navštíviť Múzeum oravskej dediny, Slanický ostrov umenia, Oravskú železnicu, sochu Krista v Kline, Oravský zámok, aquapark v Bešeňovej a Demänovskú jaskyňu. To všetko spojené s prechádzkami v nádhernej prírode.

Počas pobytu v Bojniciach klasika: Bojnický zámok, ZOO a kúpalisko. Cestou zo Zuberca do Bojníc sa zastavíme v Harmaneckej jaskyni a v Banskej Bystrici.

Keby sme zo Slovenska nikdy nevycestovali do zahraničia, bolo by stále čo navštevovať a obdivovať. Famózne sú aj ďalšie pamiatky v mestách ako Kežmarok, Levoča, Košice, Bardejov, drevené artikulárne kostolíky na východe, ale aj historická Nitra alebo Trenčín.

Vďaka práci pre Červený kríž a lekársku spoločnosť poznám Slovensko relatívne dobre, teraz ho ukazujeme návštevám zo zahraničia a vnúčatám. Na cudzincoch je dobré to, že ak už my niečo považujeme za samozrejmosť, na údive hostí zo zahraničia vidíme, ako žasnú a obdivujú. Pomáhajú nám nadchýnať sa nad krásami, okolo ktorých chodíme niekedy až príliš nevšímavo. Uchvacujúce je aj moje rodné mesto Bratislava.

Kniha: Posledné dva roky som čítal odbornú literatúru, lebo s kolektívom spoluautorov sme písali učebnicu urgentnej medicíny, na beletriu tak nebolo veľa času. Ale rozhovory s Maxom Kašparů alebo Senecove Listy Luciliovi sú knihy, ku ktorým sa opakovane vraciam. Čím som starší, tým viac si uvedomujem, ako ma v mladosti ovplyvnil Jack London s knihou Tulák po hviezdach. Je to návod na snívanie. Sny sú námetom na úlohy, ktoré treba splniť.


Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Foto – TASR/Oliver Ondráš

Mária Podhradská

Miesto: Rodinný letný výlet odporúčam na Súľovské skaly, ubytovanie je priamo v Súľove pod krásnou panorámou s výhľadom priamo na Súľovské skaly. Celý okruh sa dá prejsť aj s deťmi za tri hodinky. Je to nenáročná prechádzka cez les s krásnymi výhľadmi.

Druhé miesto, ktoré dávam do pozornosti, je Kráľova studňa vo Veľkej Fatre. Dá sa vyviezť úplne hore autom a tam zažiť krásne dva až tri dni s rodinou prechádzkami po hrebeni Veľkej Fatry. Je to taktiež nenáročná turistika s nádhernými pohľadmi, vhodná aj pre malé deti.

Kniha: Čo sa týka knižného tipu, v poslednom období ma zaujala kniha poviedok s názvom Oskar a růžová paní, Noemovo dítě, Pan Ibrahim a květy Koránu.


Súľovské skaly. Foto – TASR/Pavol Ďurčo

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame