Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. júl 2020, 08:19

Sudán schválil zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku

Sudán schválil zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku

Ilustračná foto TASR/AP

„Mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa od dnes považuje za zločin,“ vyhlásilo ministerstvo a dodalo, že sa bude trestať do troch rokov väzenia.

Sudánska vláda v piatok schválila zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo spravodlivosti, na ktoré sa odvolala agentúra AFP.

Vláda v Sudáne schválila sériu zákonov vrátane kriminalizácie stáročnej tradície známej ako ženská obriezka (mrzačenie ženských pohlavných orgánov), ktorá "podkopáva dôstojnosť žien", uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.  

"Mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa od dnes považuje za zločin," vyhlásilo ministerstvo a dodalo, že sa bude trestať do troch rokov väzenia.

Lekári alebo zdravotnícki pracovníci, ktorí by ženskú obriezku vykonali, budú podľa zákona takisto potrestaní. Tiež sa uzatvoria nemocnice, kliniky alebo iné zdravotnícke zariadenia, kde sa tento zákrok uskutočnil.

Táto praktika je v Sudáne veľmi rozšírená, podľa OSN až deväť z desiatich dievčat v tejto krajine podstúpilo ženskú obriezku. V tej najbrutálnejšej podobe zahŕňa odstránenie veľkých pyskov ohanbia a klitorisu, ktoré sa často vykonáva v nehygienických podmienkach bez anestézie.

Rana sa potom zošíva často znečistenými predmetmi, čo spôsobuje infekcie či cysty. Obete neskôr v živote trpia silnými bolesťami pri pohlavnom styku. Časté sú aj komplikácie pri pôrode.

Ľudskoprávne organizácie už dlhé roky označujú túto tradíciu za barbarskú, keďže môže viesť k fyzickým, psychickým a iným komplikáciám, a v niektorých prípadoch aj k smrti.

Mrzačenie ženských pohlavných orgánov je rozšírená vo viacerých afrických krajinách, na Blízkom východe a v Ázii, pričom poznamenáva životy miliónov žien a dievčat.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.