Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 14:40

EÚ kritizovala plány USA obnoviť popravy na federálnej úrovni

„Vyzývame administratívu USA, aby zvážila toto rozhodnutie a nepokračovala v popravách vykonávaných federálnymi úradmi, ktoré sa majú obnoviť 13. júla,“ povedal Borrellov hovorca.

Európska únia vyjadrila "silný odpor" voči rozhodnutiu Spojených štátov, ktoré vlani po 17 rokoch schválili obnovenie popráv na federálnej úrovni. Informoval o tom v piatok hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, píše agentúra AFP.

"Vyzývame administratívu USA, aby zvážila (toto rozhodnutie) a nepokračovala v popravách (vykonávaných) federálnymi úradmi, ktoré sa majú obnoviť 13. júla," povedal Borrellov hovorca.

Americké súdy v júni schválili používanie látky pentobarbital do smrtiacich injekcií a na júl a august sú naplánované už štyri popravy.

"Toto rozhodnutie odporuje všeobecnej tendencii zrušiť trest smrti v Spojených štátoch a na svete či už zákonom, alebo v praxi," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Európska únia je proti trestu smrti "vo všetkých prípadoch a za akýchkoľvek okolností" a bude "pokračovať v práci za ich všeobecný zákaz", píše sa vo vyhlásení.

Trest smrti je podľa EÚ "krutý, neľudský, ponižujúci, nezlučiteľný s neodňateľným právom na život, nepredstavuje účinný prostriedok proti prevencii kriminality a je nezvratný".

Inzercia

Väčšina prípadov v Spojených štátoch sa pojednáva na štátnych súdoch, o niektorých však rozhodujú federálne úrady. Ide napríklad o trestné činy z nenávisti, niektoré obzvlášť závažné trestné činy alebo trestné činy spáchané vo vojenských zariadeniach či v indiánskych rezerváciách.

Za posledných 45 rokov boli na trest smrti na federálnej úrovni odsúdení len traja ľudia. Jedným z nich bol v roku 2001 Timothy McVeigh, zodpovedný za bombový útok v meste Oklahoma, pri ktorom prišlo v roku 1995 o život 168 ľudí.

Ako vyplýva z prieskumov verejnej mienky, trest smrti v posledných rokoch podporuje zhruba 54 percent ľudí v porovnaní s 80 percentami zo začiatku 90. rokov 20. storočia.

Popravy sa vykonávajú už len v niekoľkých amerických štátov, a to najmä na juhu USA. V roku 2019 bolo popravených 22 osôb.

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.