Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 13:00

Europarlament má nové výbory, sú v nich piati slovenskí europoslanci

Nové výbory sa zameriavajú na otázky zdaňovania, umelej inteligencie, zasahovania do demokratických procesov v EÚ zo zahraničia, boja proti rakovine či prepravy zvierat.

Európsky parlament v piatok oznámil vznik troch osobitných výborov a dvoch podvýborov. Ich plnohodnotnými členmi sa stali aj piati europoslanci zo Slovenska.

Nové výbory sa zameriavajú na otázky zdaňovania, umelej inteligencie, zasahovania do demokratických procesov v EÚ zo zahraničia, boja proti rakovine či prepravy zvierat.

Členov výborov a podvýborov vyberajú politické skupiny v EP, ktoré svoj výber oznámia predsedovi europarlamentu. Každá politická skupina má pridelený určitý počet kresiel v pomere k počtu poslancov, ktorých zastupuje v zákonodarnom zbore EÚ.

Do Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy sa dostali poslanci Michal Wiezik (Spolu-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

Za člena Osobitného výboru pre umelú inteligenciu v digitálnom veku bol zvolený Miroslav Radačovský (ĽS NS) z frakcie Nezaradených (NI).

Inzercia

V Osobitnom výbore pre boj proti rakovine nefiguruje žiaden slovenský poslanec.

Osobitný výbor pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií posilnil aj poslanec Vladimír Bilčík (Spolu-OD) z frakcie EPP.

V Podvýbore pre daňové otázky bude sedieť Eugen Jurzyca (SaS) z frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

O predsedoch a podpredsedoch nových výborov a podvýborov sa rozhodne na ustanovujúcich schôdzach v septembri. Každý osobitný výbor sa skladá z 33 členov, zatiaľ čo podvýbor a vyšetrovací výbor majú po 30 členov. Úlohou vyšetrovacích výborov je vyšetrovať údajné porušenia práva EÚ alebo nesprávny úradný postup pri jeho vykonávaní.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)