Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 12:55

Kolíková chce zrušiť sudcovskú imunitu, nechce však trestať právny názor

Zrušiť chce aj nutnosť súhlasu Ústavného súdu na väzobné stíhanie sudcov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce z ústavy vyňať ustanovenie o sudcovskej rozhodovacej imunite, nechce ich však trestať za právny názor. Zrušiť chce aj nutnosť súhlasu Ústavného súdu na väzobné stíhanie sudcov. Uviedla to na tlačovej konferencii, kde predstavovala ústavnú reformu justície, ktorá by mala v piatok ísť do medzirezortného pripomienkového konania.

„Sudca za svoj právny názor nie je postihnuteľný,“ uisťuje ministerka. Ak však sudca rozhodne svojvoľne a proti logike, zákonom a judikatúre, tak chce mať možnosť, aby postihnuteľný bol. V súvislosti so zrušením rozhodovacej imunity Kolíková pripomína, že jednoznačne existuje disciplinárne previnenie o svojvôli, a to bude teraz doplnené aj o novú skutkovú podstatu trestného činu ohýbania práva. Na to však treba zmeniť ústavu, ktorej časť článku 148 dáva podľa ministerky sudcom priestor na svojvoľné rozhodovanie. „Všetci očakávajú, že sudcovia rozhodujú nestranne, nezávisle, v zmysle zákona a ich rozhodnutia majú byť predvídateľné,“ myslí si. Ak tomu tak nie je, tak je podľa Kolíkovej na mieste vysloviť, že iné rozhodovanie nie je v poriadku. „Nechcem nechať žiaden priestor na to, aby sme sa vyhli vyvodeniu zodpovednosti,“ doplnila.

Okrem toho plánuje ministerka zrušiť ustanovenie, podľa ktorého vydáva sudcu na väzobné stíhanie Ústavný súd ešte predtým, než o samotnej väzbe rozhodne všeobecný súd. „Treba povedať, že o vzatí sudcu do väzby vždy bude rozhodovať súd,“ uviedla ministerka. Kolíková zároveň pripomenula, že je aj samotné rozhodnutie o väzbe preskúmateľné opravným prostriedkom na súde vyššej inštancie, čo je podľa nej dostatočná garancia aj pre sudcu.

Kolíkovej legislatívne zámery sú súčasťou balíka, ktorý má zreformovať a očistiť justíciu. Okrem spomínaných zmien plánuje ministerka meniť Ústavný súd, Súdnu radu, zriadiť najvyšší správny súd a zmeniť spôsob preverovania majetku sudcov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred hodinou

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred hodinou

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 2 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 3 hodinami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 3 hodinami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)