Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 11:36

Protipožiarny systém obstarali štátne Lesy SR netransparentne

Súťaž vyhrala spoločnosť Gamo, ktorá v projekte rátala aj so subdodávkami od spoločnosti Bonul. Hoci Gamo nakoniec služby Bonulu nevyužila, podľa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Karola Mitríka nie je vylúčené, že sa k tejto firme peniaze z projektu dostali inými cestami. 

Protipožiarny kamerový systém na ochranu lesov za takmer 28 miliónov eur manažéri štátneho podniku Lesy SR vyberali netransparentným spôsobom. Jeho fungovanie je drahšie, ako keby sa lesy pred požiarmi chránili napríklad pilotovanými letmi. Informoval o tom na piatkovom brífingu predseda Najvyššieho kontrolného úradu Karol Mitrík.

Národní kontrolóri zistili okrem iného aj nesprávny prístup k stanoveniu predpokladanej hodnoty zákazky priemerom cien z prieskumu trhu či diskriminačné podmienky verejnej súťaže.

"Alarmujúcim zistením je chýbajúce ocenenie jednotlivých položiek, hardvéru, softvéru, prác či služieb v celej dokumentácii k projektu a aj k verejnému obstarávaniu," povedal Mitrík. Bez týchto informácií podnik nevedel majetok správne zaúčtovať, čo v konečnom dôsledku môže ohroziť samotné financovanie projektu z fondov EÚ. Vážnym nedostatkom je aj absencia prepojenia so systémom Hasičského a záchranného zboru protipožiarnej ochrany lesov na ploche 760 000 hektárov. NKÚ výsledky kontroly odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

"Máme z toho taký pocit, ako keby bola súťaž vopred modelovaná a pripravovaná tak, aby sa z Pôdohospodárskej platobnej agentúry vytiahli prostriedky a veľmi sa nehľadelo na účinnosť celého tohto projektu a na jeho význam pre Slovenskú republiku," povedal Mitrík. Predseda NKÚ upozornil na riziko, že Slovensko bude musieť vrátiť 15 miliónov eur, ktorými projekt financovala EÚ.

PPA pri kontrolách v roku 2017 i 2018 však nezistila žiadne významnejšie nedostatky. Aktuálne zistenia národných kontrolórov sú však podľa predsedu NKÚ tak závažné, že znemožňujú kontrolu hospodárnosti a indikujú podozrenie na možné porušenie základných povinností pri správe cudzieho majetku zo strany zodpovedných zamestnancov štátnych lesov.

Netransparentné konanie Lesov SR sa podľa kontrolórov prejavilo pri súťaži na dodanie systému aj v tom, že do verejného obstarávania sa mohli prihlásiť len firmy, ktoré v minulosti realizovali aspoň dve rovnaké zákazky automatickej detekcie lesných požiarov, čo vyradilo záujemcov so skúsenosťami s inými detekčnými systémami.

Súťaž vtedy vyhrala spoločnosť Gamo, ktorá v projekte rátala aj so subdodávkami od spoločnosti Bonul. Hoci Gamo nakoniec služby Bonulu nevyužilo, podľa Mitríka nie je vylúčené, že sa k tejto firme peniaze z projektu dostali inými cestami.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)