Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 10:34

Povinná e-komunikácia so štátom sa od augusta dotkne aj poľovníkov a cirkví

Tieto organizácie zároveň ministerstvo žiada, aby si skontrolovali údaje, ktoré štátu odovzdali pri zápise do registra. Situáciu by nemali podceniť, keďže práve tieto mimovládne organizácie komunikujú so štátom pomerne často, upozorňuje rezort informatizácie.

Povinná elektronická komunikácia so štátom sa o necelý mesiac dotkne už aj poľovníkov a cirkví. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Rezort spúšťa ďalšiu vlnu aktivácie elektronických schránok právnických osôb zapísaných v inom ako Obchodnom registri od 1. augusta.

„Štatutári, ktorí si doteraz neskontrolovali údaje, by tak mali urobiť v príslušnom zdrojovom registri a tí, ktorí nemajú občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom, by nemali odkladať návštevu oddelenia dokladov,“ upozorňuje ministerstvo.

Ako spresnil Peter Kucer zo sekcie ITVS MIRRI, do elektronickej schránky zriadenej na portáli slovensko.sk sa dostane iba štatutár, ktorý má v príslušnom zdrojovom registri uvedené správne údaje ako IČO organizácie a meno, priezvisko a rodné číslo štatutára.

„Štát v súčasnosti eviduje približne 3200 subjektov zapísaných v Registri poľovníckych organizácií vedenom na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V Registri cirkví a náboženských spoločností štát eviduje do 20 právnických osôb,“ vyčíslilo ministerstvo. Tieto organizácie zároveň žiada, aby si skontrolovali údaje, ktoré štátu odovzdali pri ich zápise do registra. Situáciu by nemali podceniť, keďže práve tieto mimovládne organizácie komunikujú so štátom pomerne často, upozorňuje rezort informatizácie.

Od augusta sa tak pre ďalšiu vlnu aktivácie e-schránok zvýši počet subjektov neziskového mimovládneho sektora, ktoré budú komunikovať so štátom elektronicky zo 63 000 na takmer 67 000. Aktiváciu e-schránky zrealizuje Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) automaticky, bez toho, aby sa štatutár do svojej schránky prihlásil. „Znamená to, že do takto aktivovaných elektronických schránok sú zo strany úradov doručované úradné rozhodnutia," vysvetlil Kucer.

Štát však nateraz odkladá povinnú aktiváciu e-schránok organizácií, ktoré svoju právnu subjektivitu odvodzujú od právnej subjektivity cirkví a náboženských organizácií – môžu si ju však aktivovať dobrovoľne. Viac informácií o e-schránkach nájdu štatutári na stránke www.statutar.sk alebo na www.slovensko.sk.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)