Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 09:56

NAKA sa zaoberá prípadmi úplatkov vo výške viac ako 12 miliónov eur

Národná kriminálna agentúra aktuálne pracuje na 689 prípadoch. Zaoberá sa prípadmi úplatkov vo výške viac ako 12 miliónov eur. Najvýznamnejším korupčným prípadom bola akcia Dobytkár. Úplatky tam dosiahli takmer 10,5 milióna eur.

Za prvý polrok tohto roku NAKA vyšetrovala a realizovala historicky najviac trestných činov. Zamerala sa najmä na korupciu verejných činiteľov. "Výsledky po reorganizácii NAKA sú podľa mňa veľmi priaznivé. Za polrok sme mali 96 realizácií, čo sa nepodarilo za taký krátky čas v rámci fungovania NAKA,“ uviedol riaditeľ NAKA Branislav Zurian.

Z 96 akcií bolo najviac - 26, protikorupčných, NAKA riešila aj ekonomickú trestnú činnosť, prípadov bolo 22, násilnú trestnú činnosť (19) a protidrogové akcie, ktorých bolo 18. "V 11 prípadoch boli akcie NAKA zamerané na rôznu inú činnosť v jej pôsobnosti," poznamenali policajti.

„Kládol som vysoký dôraz na objasňovanie korupčných trestných činov, pretože najmä za korupciu sme dostávali kritiku verejnosti. Považujem za zadosťučinenie obvinenie 26 verejných činiteľov z korupčných trestných činov,“ povedal Zurian.

V prípadoch korupcie boli žiadané úplatky vo výške viac ako 12 miliónov eur. NAKA podľa polície vyšetrovala 123 prípadov ekonomickej trestnej činnosti, kde v 22 prípadoch obvinila konkrétne osoby.  Zo 73 prípadov násilnej trestnej činnosti NAKA odhalila v prvom polroku 19. Vyšetrila aj 44 prípadov drogovej činnosti, obvinila 18 osôb.

"NAKA v prvom polroku vykonávala aj 31 finančných preverovaní a vybavovala 28 žiadostí od úradov pre vyhľadávanie majetku. Pri vyšetrovaní spolupracovala s 38 štátmi celého sveta," uvádza polícia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred hodinou

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred hodinou

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred hodinou

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 3 hodinami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 3 hodinami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)