Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 09:34

Poľsko

Prezidentské voľby v Poľsku budú tesné, naznačujú prieskumy verejnej mienky

Prezidentské voľby v Poľsku budú tesné, naznačujú prieskumy verejnej mienky

Na snímke sú kandidáti na poľského prezidenta v 2. kole prezidentských volieb. Primátor Varšavy Rafal Trzaskowski a poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Podľa denníka Wiadomošči si ani jeden z kandidátov – úradujúci prezident Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski – nemôže byť svojím víťazstvom istý.

Prieskumy verejnej mienky v Poľsku dva dni pred druhým kolom prezidentských volieb naznačujú, že predvolebný boj bude až do konca veľmi tvrdý a výsledky hlasovania zrejme veľmi tesné.

Podľa denníka Wiadomošči si ani jeden z kandidátov -  úradujúci prezident Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski - nemôže byť svojím víťazstvom istý.

Rozdiely v prospech jedného z kandidátov sú malé a štatistická chyba vo vzorke približne 1000 opýtaných je plus/mínus tri percentuálne body. Niektorí Poliaci, ktorí chcú ísť voliť, ešte stále nie sú rozhodnutí, koho 12. júla podporia.

V prieskume inštitútu IBRiS pre denník  Rzeczpospolita zverejnenom v piatok získal Trzaskowski podporu 45,3 percenta respondentov. Ochotu hlasovať za Dudu vyjadrilo 44,4 percenta opýtaných. Viac ako desať percent voličov je stále nerozhodnutých. Účasť na voľbách by mala byť 67-percentná.

V ďalšom prieskume uverejnenom v piatok, ktorý vypracoval Výskumný ústav na prieskum verejnej mienky pre denník Super Express, vedie Duda s takmer 51 percentami nad Trzaskowským s vyše 49 percentami. Štyri percentá opýtaných ešte nevedeli, koho podporia.

Vo štvrtkovom telefonickom prieskume inštitútu Kantar pre televízie TVN a TVN24 podporilo Trzaskowského 46,4 percenta respondentov, zatiaľ čo Duda získal 45,9 percenta. Ďalších 7,7 percenta respondentov bolo nerozhodnutých.

Prieskum uskutočnený inštitútom IBRiS pre poľskú armádu ukazuje, že ak by sa druhé nedeľné kolo volieb uskutočnilo minulú nedeľu, Trzaskowski by ho vyhral so ziskom 47,2 percenta hlasov. Za súčasného prezidenta Dudu by hlasovalo 45,9 percenta respondentov. Odhodlaných ísť voliť bolo 65,4 percenta opýtaných. Nerozhodnutých bolo 2,8 percenta účastníkov prieskumu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.