Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. júl 2020, 19:28

Poslanci ukončili tretí deň schôdze, venovali sa aj potratom

Jana Cigániková zo SaS novelu o interrupciách kritizovala, poslanci OĽaNO ju bránili. 

Poslanci ukončili tretí deň deviatej schôdze voľbou kandidátov na člena Regulačnej rady a disciplinárnych senátov. Dňu dominovali najmä opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia. Poslanci tiež diskutovali o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. V diskusii budú pokračovať aj v piatok.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) novelu kritizovala. Podotkla, že hovorí o umelom prerušení tehotenstva so zreteľom na ochranu plodu, pričom nehovorí o ochrane ženy. Podotkla, že z nej robí len schránku na vynosenie plodu a nestará sa o ňu pred, ani po pôrode. Negatívne vníma predĺženie povinnej čakacej 'doby' zo 48 na 96 hodín. Kritizuje aj potrebu dvoch posudkov pri podstúpení potratu pri nezdravom vývoji plodu. Poukázala na slabú dostupnosť lekárov a dlhšie čakacie lehoty.

Cigániková sa kriticky vyjadrila aj k ambícii predkladateľov zlepšiť finančnú situáciu žien zvažujúcich potrat. Poznamenala, že 800 eur je stále málo, či už sa rozdelí na dve časti, alebo nie. Znepokojuje ju finančná motivácia vyše 3000 eur pri dieťati s ťažkým vývojovým poškodením. "Keď má niekto takéto dieťa, tak majú dostávať pomoc pravidelne," poznamenala.

Vojtech Tóth (OĽaNO) reagoval tým, že zákon chce pomôcť ženám, aby mali viac času na rozhodnutie, či podstúpia interrupciu. Ján Herák (OĽaNO) podotkol, že cieľom zákona nie je obmedzovať prístup k potratom, ale pomôcť ženám, keď zvažujú umelé prerušenie tehotenstva z ekonomických dôvodov.

Nezaradený poslanec Filip Kuffa kritizoval Cigánikovú, že jej vyjadrenie nebolo odborné, hoci je predsedníčka výboru, ale politické. Ľubica Laššáková (nezaradená) podotkla, že v nemocniciach a rukách sociálnych pracovníkov sa nachádzajú deti, ktoré týrajú vlastní rodičia, pretože ich nechceli už pri narodení. Zamerala by sa skôr na urýchlenie procesu adopcií bezdetným párom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 4 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 7 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.