Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. júl 2020

Nepokojný Hongkong

Briti chcú prijať 3 milióny Hongkončanov

Čína odkazuje, nech si Londýn najprv vypýta súhlas vlastných občanov.

Briti chcú prijať 3 milióny Hongkončanov

Zakývajú Hongkongu na rozlúčku? Ilustračné FOTO TASR/AP

Je to pozoruhodná zhoda okolností: V Spojenom kráľovstve dochádza k útokom na sochy niekdajších kolonialistov a verejnosť v kajúcnom duchu diskutuje o neblahom dedičstve Britského impéria.

Naproti tomu v bývalej britskej kolónii Hongkong, kde ľudia už od vlaňajška protestujú proti okliešťovaniu svojich slobôd zo strany komunistického vedenia v Pekingu, môžete vidieť demonštrantov v uliciach, ako mávajú okrem iného britskými vlajkami – prípadne starými vlajkami Hongkongu, ktoré sa používali počas britskej správy a v ľavom hornom rohu majú britský „Union Jack“.

Iste, týmto obrazom netreba prisudzovať prehnaný význam. Na hongkonských demonštráciách sa dali vidieť aj vlajky USA či Čínskej republiky na Taiwane. Časť z toho je snahou získať medzinárodnú pozornosť a podporu.

Pre niektorých demonštrantov tieto vlajky symbolizujú proste ideál slobody vo všeobecnosti. Pre režim ide zase o dôkaz, že protesty sú organizované zo zahraničia.

No zrejme za tým bude aj štipka nostalgie a pretrvávajúce citové puto medzi časťou Hongkončanov a Spojeným kráľovstvom. Určitý pocit zodpovednosti za bývalých poddaných kráľovnej Alžbety II. existuje zjavne aj na britskej strane...

Štedrá ponuka z Londýna

O jedenástej v noci, 30. júna 2020, teda v predvečer 23. výročia britského odovzdania Hongkongu Číne, nadobudol v tomto 7,5-miliónovom meste účinnosť nový predpis o národnej bezpečnosti, ktorý drakonicky trestá činnosti, vyhodnotené vrchnosťou ako protištátne a protirežimné. V Hongkongu bol taktiež otvorený nový bezpečnostný úrad, ktorého agenti, pochádzajúci z pevninskej Číny, budú predpis vynucovať.

Už v prvý deň boli na základe nového zákona zatknutí ľudia. Medzi nimi mala byť aj žena, majúca na transparente britskú vlajku a volajúca po nezávislom Hongkongu. Prehodnocované vo svetle nových zákonov sú vraj aj knihy v knižniciach.

Konzervatívny britský kabinet pod vedením Borisa Johnsona vníma počínanie Pekingu ako porušenie Spoločnej čínsko-britskej deklarácie z roku 1984. Tá upravovala vrátenie Hongkongu Číne a garantovala veľkomestu rozsiahle samosprávne slobody v rámci politiky „jedna krajina, dva systémy“ až do roku 2047.

Premiér Boris Johnson sa v reakcii na čínske kroky rozhodol ponúknuť približne trom miliónom Hongkončanov možnosť presídlenia do Spojeného kráľovstva. Právnym základom pre takýto krok je existencia takzvaných „British Nationals Overseas“ (BNO), teda „britských zámorských štátnych príslušníkov“. Hongkončania sa mohli o tento status uchádzať do roku 1997. Londýn odhaduje, že asi 350-tisíc z nich má pas BNO a ďalšie necelé 3 milióny naň majú nárok.

Britskí zámorskí štátni príslušníci z Hongkongu majú dostať päťročné povolenie na zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Potom sa môžu uchádzať o trvalý pobyt a napokon plné štátne občianstvo.

Inzercia

Už minulý rok v auguste Postoj na tomto mieste opísal nápad britského Inštitútu Adama Smitha, ako pomôcť obyvateľom Hongkongu. Libertariánsky think-tank vtedy navrhol, aby Spojené kráľovstvo umožnilo Hongkončanom narodeným pred odovzdaním bývalej britskej kolónie v roku 1997 aj ich potomkom získať britské občianstvo a prísť žiť, študovať a pracovať do Veľkej Británie. Teraz niečo podobné presadzuje britská vláda.

Čína: Radšej si to rozmyslite dvakrát

Na plány britského premiéra s nevôľou reagoval čínsky veľvyslanec v Londýne, ktorý to pokladá za zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny.

Denník Daily Mail včera priniesol aj vyjadrenie hovorcu čínskeho ministerstva zahraničia, aby si Spojené kráľovstvo radšej „dvakrát rozmyslelo“, či k avizovanému kroku pristúpi: „Skôr než britská vláda učiní konečné rozhodnutie, mala by sa spýtať na názor britského ľudu a zistiť, čo si myslí.“

O život v Británii by mohli prejaviť záujem státisíce Hongkončanov, no nie je jasné, či by mali od začiatku plný prístup k sociálnemu a zdravotnému systému. Keď sme o pláne písali vlani, tiež sme vyjadrili pochybnosti, či obyvatelia Spojeného kráľovstva, zaujatí brexitom, budú podporovať prijatie miliónov ľudí z Hongkongu.

Lenže podľa prieskumu agentúry YouGov z júna skoro dve tretiny Britov z tých, ktorí o pláne vlády počuli, by takúto pomoc podporili. Proti je vyše pätina.

Veľkou prekážkou britského plánu môže byť, ak sa čínska vláda rozhodne držať Hongkončanov doma proti ich vôli. A ak aj nie, časť ľudí, ktorí by na presťahovanie do Spojeného kráľovstva mali nárok, zostane doma bez ohľadu na politický režim.

Rozhodovanie Hongkončanov zrejme ovplyvnia aj ekonomické úvahy. Čínske represálie môžu ohroziť dlhodobú hospodársku atraktivitu ázijského tigra. Ekonomike však neprospievajú ani dlhotrvajúce protesty.

No tá ekonomická úvaha má ešte iný rozmer: Spojené kráľovstvo má približne o tretinu nižšie HDP na obyvateľa než jeho bývalá ázijská kolónia. Začínať v novej domovine od začiatku by pre mnohých Hongkončanov zrejme znamenalo oproti súčasnosti uskromniť sa.

Odporúčame