Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
09. júl 2020

Ochrana života

Podarí sa aspoň malá zmena, aj keď budú SaS a Za ľudí proti?

Hoci má vláda v parlamente ústavnú väčšinu, v hlasovaní sa musí Anna Záborská zrejme spoľahnúť na opozičné hlasy.

Podarí sa aspoň malá zmena, aj keď budú SaS a Za ľudí proti?

FOTO – TASR Michal Svítok

Hlasovanie poslancov o návrhu z dielne vládneho hnutia OĽaNO, ktorý sa týka podpory pre ženy zvažujúce potrat, ukáže, ako vážne to koalícia myslí s podporou ochrany života, ktorú si zapísala aj do svojho programového vyhlásenia.

Koalícia je v prístupe k návrhu rozdelená. Väčšina poslancov z klubov OĽaNO a Sme rodina návrh podporuje, väčšina poslancov SaS a Za ľudí nie. Otázne je hlasovanie opozičných poslancov. Predseda Smeru Robert Fico už vyhlásil, že osobne je za zachovanie status quo, ale jeho poslanci majú v týchto témach voľnú ruku. Pellegriniho jedenástka bude zrejme takisto proti.

V hre sú ešte hlasy poslancov ĽSNS, ktorí, ak myslia vážne vlastné návrhy, mali by ten z dielne Anny Záborskej a spol. podporiť.

Ako sa dalo očakávať, návrh opäť vzbudzuje vášne, hoci sa tentoraz nijako nedotýka regulácie či obmedzenia prístupu k potratom. V samotnom potratovom zákone ide len o sémantické spresnenie – keď potrat definuje ako ukončenie, nie prerušenie tehotenstva.

O čo ide

V celom rámci návrhu ide o otázku sociálnej pomoci, poradenstva a administratívnych postupov.

Stihol sa urobiť už aj prieskum Focusu, ktorý navodzuje dojem, že ľudia sprísnenie potratov odmietajú. Hoci ak by si  zadávatelia prieskumu z Inštitútu pre verejné otázky, dali tú námahu, mohli sa ľudí pýtať práve na sociálne opatrenia, ktoré majú tehotnej žene uľahčiť život najmä po materiálnej stránke. Ak totiž vnímame situáciu aj reálne politicky, práve tento návrh má najväčšiu šancu uspieť v hlasovaní poslancov. Výsledky s takto položenými otázkami by však mohli ľudí obhajujúcich slovenský status quo zrejme zmiasť.

Aby sme v stručnosti zhrnuli, o čo v návrhu zákona ide: sociálna pomoc má spočívať napríklad v tom, že príspevok pri narodení – 830 eur – by sa mal po novom rozdeliť. 400 eur by mohla žena čerpať už po potvrdenom 12. týždni tehotenstva. Aj keď dnes je možné, aby ženy v ťažkej situácii získali núdzové ubytovanie, po novom by štát mal takúto možnosť garantovať – pre tehotnú ženu, či už slobodnú a doposiaľ bezdetnú, alebo aj pre tehotné ženy s deťmi.

Presný text poučenia by malo vypracovať ministerstvo zdravotníctva ako súčasť či prílohu zákona – mala by tam byť podľa navrhovateľov ponuka pomoci a alternatív voči potratu a informácia o možných zdravotných (fyzických aj psychických) následkoch pre ženu, podobne ako takéto informácie obsahuje príbalový leták akéhokoľvek lieku. Žena by mala priamo dostať zoznam akreditovaných poradenských a sociálnych služieb.

Vypustiť by sa malo ustanovenie o tom, že dieťa sa musí dožiť aspoň 28 dní, aby žena mala nárok na sociálne príspevky, ktoré jej z materstva vyplývajú. A zrušiť by sa malo aj pravidlo o znižovaní príspevkov pri treťom a každom ďalšom dieťati.

Ministerstvo zdravotníctva by tiež malo školiť gynekológov o komunikácii so ženami, ktoré potrat zvažujú. Podľa jednej z predkladateliek – Lucie Drábikovej na gynekologických klinikách chýbajú psychológovia, preto by sa aj lekári mali učiť, ako správne komunikovať so ženami v tejto situácii a prispôsobiť výber slov konkrétnej žene tak, aby reálne pochopila a vyhodnotila všetky okolnosti možného potratu.

Diskusiu vyvolalo napríklad zavedenie dotazníka, v ktorom by ženy uvádzali dôvody, ktoré ich viedli k voľbe potratu. Vypĺňanie dotazníka by podľa Lucie Drábikovej malo byť dobrovoľné, žena by teda nemusela uvádzať, akým spôsobom otehotnela alebo či došlo k zlyhaniu nejakej formy antikoncepcie.

Ak návrh v hlasovaní uspeje, v druhom čítaní by napríklad mala pribudnúť výnimka, aby žena tento príspevok nemusela vracať po spontánnom potrate. Na diskusiu o konečnej podobe budú mať poslanci celé leto, keďže nasledujúca riadna schôdza je naplánovaná na september.

Inzercia

Na rad majú prísť ďalšie návrhy – 200-eurový tehotenský príspevok, nemocenský príspevok pre ženy, ktoré sa rozhodnú pre utajený pôrod.

Diskusia?

Hoci sa pri akomkoľvek návrhu, ktorý sa čo len obtrie o potratový zákon, dá očakávať búrlivejšia výmena názorov, tentoraz nastala v diskurze jedna síce nie úplne zjavná, ale podstatná zmena.

Kým doteraz aj obhajcovia potratov na požiadanie hovorili o tom, že v prípade potratu ide síce o zlé riešenie, ale musí zostať ženám k dispozícii ako voľba, političky vládnej SaS začali túto voľbu priamo obhajovať ako dobro. Dobro, ktoré treba čo najviac sprístupniť, uľahčiť a zbezplatniť. Navrhované sociálne opatrenia sa v tomto progresívnom diskurze zmenili na akési „uplácanie“ žien.

U odporcov zmeny potratovej legislatívy sa často objavuje argument, že ženy chodia na potrat pre zlú sociálnu situáciu. Na druhej strane odmietajú zber údajov o dôvodoch žien. Vraj by išlo o neprimeraný zásah do súkromia. Tu si zrejme nie sú vedomí, že existuje aj anonymizovaný zber údajov.

A ak predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Cigániková hovorí, že odovzdávanie takýchto informácií tretím stranám je porušením lekárskeho tajomstva, zrejme nepostrehla, že existuje Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré zozbierané údaje sumarizuje, interpretuje a pravidelne zverejňuje. Alebo postrehla a považuje existenciu tohto úradu za protiústavnú. Odkiaľ by potom pani poslankyňa chcela brať podklady pre tie fakty, ktorými sa tak vehementne verbálne zaštiťuje?

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová rada používa ako argument Belgicko, kde je v školách sexuálna výchova, v lekárňach antikoncepcia hradená z verejných zdrojov a nízky počet potratov. Nicholsonová si však (pravdepodobne nevedomky) vyberá krajinu, kde tieto ukazovatele náhodou korelujú.

Ak by však zamierila len trochu severnejšie – do Británie – celá korelácia by sa jej zrútila. Takisto tu existuje povinná sexuálna výchova a preplácanie antikoncepcie z verejných peňazí. Na počet neželaných tehotenstiev to však nemá žiaden vplyv. Naopak, Anglicko a Wales zaznamenávajú rekordné počty potratov od ich legalizácie v roku 1967.

Tieto údaje sú za minulý rok, takže ich nemožno pripísať na vrub ekonomických problémov spojených s koronakrízou, zistenia však hovoria, že väčšina týchto žien potrat volí kvôli neistote z budúcnosti a z toho plynúcich psychických problémov.

Hoci Záborská a spol. predložili veľmi umiernenený návrh, ktorým chceli získať podporu naprieč celým spektrom, liberálne političky vytiahli do zápasu s pochybnými argumentmi, aby aj z takýchto kozmetických zmien vyrobili kultúrnu vojnu. A ak Záborskej návrh napokon – čo nie je v tejto chvíli vôbec isté – prejde aj s podporou ĽSNS, budú zas hovoriť, že konzervatívci sa spojili s fašistami.

Čakajú nás tak ešte absurdné debaty s neistým výsledkom.

Odporúčame