Maďarsko začalo budovať zábrany na hranici s Rumunskom

Pri juhomaďarskej obci Kübekháza, kde sa končí srbsko-maďarský hraničný úsek a začína rumunsko-maďarský, začali dnes s prípravami na budovanie technických zábran proti migrantom na rumunských hraniciach, informovala agentúra MTI.

Stavebný priestor zabezpečuje polícia spolu s príslušníkmi maďarskej armády.

Starosta obce Kübekháza Róbert Molnár tento krok vlády ostro kritizoval, súčasne vyjadril ľútosť nad tým, že takto obec stratí doterajší bezprostredný cezhraničný kontakt s partnerskými obcami v Rumunsku a Srbsku. Riadnou cestou totiž vzdialenosti medzi nimi dosahujú aj desiatky kilometrov.

K téme: Lajčák: V stávke je Schengen a možno aj budúca tvár Európy

Zdieľať

Minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v utorok vyhlásil, že protiimigračné zábrany, ktoré chránia jeho hranice so Srbskom, plánuje Maďarsko rozšíriť aj na časť hraničnej línie s Rumunskom.

Zámer Budapešti postaviť bariéru medzi dvoma členskými krajinami EÚ okamžite odsúdila rumunská vláda. "Rozhodli sme sa začať prípravné práce na výstavbu plota, ktorý sa začne stavať na mieste, kde sa stretávajú maďarské, srbské a rumunské hranice," povedal Szijjártó.

Predĺženie pohraničného plota smerom na východ má zabrániť tomu, aby sa hlavný migračný prúd smerujúci do Maďarska, ktorý doteraz prichádzal z územia Srbska, presmeroval na maďarsko-rumunské hranice. Szijjártó zdôraznil, že Budapešť o svojich plánoch informovala rumunskú stranu.

Maďarsko v pondelok dokončilo výstavbu plota na svojich 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom. Teraz ho plánuje predĺžiť aj na časť hraníc s Rumunskom, až za rieku Mureš (maďarsky Maros), ktorá pretína maďarsko-rumunské hranice. 

"Rumunské ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že vztýčenie plotu medzi dvoma členskými krajinami EÚ a strategickými partnermi nie je správnym politickým krokom a je v rozpore s duchom Európy," uvádza sa v stanovisku rezortu diplomacie v Bukurešti.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo