Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2020, 12:58

RTVS označila tvrdenia o predraženej výrobe relácie Do kríža za nepravdivé

Telerozhlas odmieta, že by výroba relácie Do kríža bola dvojnásobne drahšia ako výroba programu Večera s Havranom.

Tvrdenia predsedu Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského (OĽaNO) o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža sú nepravdivé a zavádzajúce. V reakcii na vyjadrenia koaličného poslanca to uviedlo vedenie RTVS, ktoré sa zároveň ostro ohradilo voči Čekovského slovám publikovaným na sociálnej sieti, že výroba relácie Do kríža je dvojnásobne drahšia v porovnaní s výrobou diskusného programu Večera s Havranom.

Verejnoprávny vysielateľ deklaruje, že náklady na obe relácie sú takmer identické. „Priemerné náklady na výrobu relácie Večera s Havranom sú 11.815,39 eura a priemerné náklady na výrobu relácie Do kríža sú 12.010,95 eura," uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová, ktorá poukázala na to, že relácia Do kríža sa nakrúca navyše za účasti publika a dvoch moderátorov.

„Do priemerných nákladov sa počas prvého roka výroby započítavajú aj náklady na vytvorenie scény štúdia," dodala hovorkyňa pripomínajúc, že tieto vysvetlenia boli 2. júla 2020 uverejnené aj v týždenníku TREND ako oprava článku Ako sa z RTVS ťahajú peniaze, spolu s ospravedlnením všetkým dotknutým.

K téme
Rada pre vysielanie a retransmisiu začala správne konanie pre reláciu Do kríža Zdieľať

Téma diskusných relácií rezonovala na pondelkovom rokovaní parlamentného výboru, ktorý sa zaoberal Výročnou správou o činnosti a hospodárení RTVS za rok 2019. Čekovský na ostatnom, ale i na predchádzajúcich rokovaniach výboru hovoril o tom, že výroba viacerých relácií je predražená a celkový nárast nákladov na výrobu neúmerne rastie.

Čekovského kritikou sa zaoberá aj Rada RTVS, ktorá od vedenia telerozhlasu dostala vyše 50-stranový materiál týkajúci sa kritizovaných nákladov konkrétnych relácií.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník tvrdenia šéfa mediálneho výboru odmieta, považuje ich za nepodložené vyjadrenia vytrhnuté z kontextu. Poukazuje, naopak, na to, že RTVS dokázala zvýšiť podiel domácej tvorby a vyrába programy za nižšie ceny ako pred niekoľkými rokmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)