Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
06. júl 2020

Hodnoty v Anglicku

Budú mať „rozvody bez vinníkov“ a potraty do 28. týždňa?

Pro-liferi varujú, že Anglicko môže mať najextrémnejšiu potratovú legislatívu v Európe. 

Budú mať „rozvody bez vinníkov“ a potraty do 28. týždňa?

Ilustračné foto: Profimedia.sk

Z Británie prichádzajú v poslednom čase správy, ktoré v kultúrno-etickom sektore možno označiť za alarmujúce. 

Prvé sa týkajú potratovej legislatívy. Britskí poslanci by mali tento týždeň začať diskusiu o novele zákona o domácom násilí, ktorá môže v Anglicku a Walese viesť k legalizácii potratov na požiadanie až do 28. týždňa tehotenstva. 

Ako pripomína Crux.com, v týchto častiach Spojeného kráľovstva nie sú povolené potraty po 24. týždni, hoci sa nájdu zákonné výnimky. 

Novelou zákona o domácom násilí sa má novelizovať aj zákon o potratoch z roku 1967. Po novom by sa potraty mohli vykonávať aj mimo nemocnice či priestorov s licenciou, pokiaľ sa žena nachádza vo vzťahu, v ktorom dochádza k násiliu. Týmto spôsobom sa vlastne legalizoval domáci potrat, ktorý dostal zelenú – pôvodne dočasne – pre pandémiu koronavírusu. 

Pro-life hnutie to však vidí naopak – potraty v prostredí, kde dochádza k domácemu násiliu, nevníma ako krok k väčšej ochrane žien. 

Väčšie vrásky na čele robí pro-liferom druhé miesto novelizácie. Ide o zásah do trestnej legislatívy ešte z viktoriánskeho obdobia, kde vytvára trestný čin „nekonsenzuálneho ukončenia tehotenstva“. Ten by sa však netýkal potratov z donútenia partnera, ale zákrokov, ktoré urobili „v dobrej viere registrovaný lekár, sestra či zdravotný pracovník“. 

Katolícky think-tank Anscombe Bioethics Centre vyhodnocuje tieto legislatívne zásahy ako radikálny krok, ktorý smeruje k dekriminalizácii potratov.

Novela stiera rozdiel medzi potratom a bežným chirurgickým zákrokom, uvádza think-tank s tým, že ak by novelizácia prešla, prestali by platiť obmedzenia a záruky, ktoré stanovuje potratový zákon z roku 1967. 

Legislatívny návrh síce neruší ochranu dieťaťa, ktorú mu legislatíva pripisuje od 28. týždňa tehotenstva, no podľa Anscombe Bioethics Centre predstavuje východisko pre zrušenie ostatnej ochrany vo zvyšných fázach tehotenstva. 

Pro-liferi bijú na poplach

Pomocný biskup Westminsteru John Sherrington, ktorý stojí na čele Sekcie pre sociálnu spravodlivosť Biskupskej konferencie Anglicka a Walesu, volá takmer na poplach. Vyhlásil, že v prípade schválenia tejto novely by sa v Británii presadil najextrémnejší potratový zákon v Európe. 

Podľa biskupa Sherringtona si väčšina Britov želá práveže zníženie súčasnej hranice, ktorá je stanovená na 24. týždeň tehotenstva. „Ešte nie je neskoro,“ povedal podľa Vatican News, pričom nabáda občanov, aby dali poslancom najavo svoj názor. 

Inzercia

Antonia Tully zo Spoločnosti pre ochranu nenarodených detí označila spomínané novelizácie za toxické. „Ak budú schválené, nenarodené dieťa nebude mať žiadnu právnu ochranu v trestnom práve a nebezpečné domáce potraty vystavia zraniteľné ženy ešte väčšiemu riziku núteného potratu,“ uviedla. 

Aby toho nebolo málo, Anscombe Bioethics Centre uvádza, že spomínaná novela by spôsobila zrušenie dodatku o výhrade vo svedomí k potratovému zákonu z roku 1967. 

Bezbolestné rozvody?

Druhým legislatívnym zámerom, ktorý stojí za pozornosť, sú tzv. no fault rozvody. Poslanci dolnej snemovne parlamentu v polovici júna podporili ich zavedenie v Anglicku a Walese. 

V súčasnosti sa rozvodové konania začínajú tým, že jeden z manželov musí prísť s obvinením druhého partnera z nevery, neprimeraného správania alebo opustenia. 

Po novom bude stačiť, ak rozvádzajúci sa manželia vyhlásia, že ich manželstvo sa prosto nezvratne rozpadlo. 

Zákonná zmena tiež prinesie ďalšiu novinku – žiaden z manželov nebude môcť rozvod zablokovať. Momentálne platí podmienka, že ak sa chce jeden z páru rozviesť bez súhlasu druhého, musia žiť oddelene aspoň päť rokov. 

Zároveň návrh stanovuje minimálne šesťmesačné obdobie, ktoré musí uplynúť od začiatku rozvodovej procedúry až po jej definitívnu finalizáciu. 

„Vystúpiť z manželského zväzku bude rýchle a ľahké, čo bude znamenať jedine to, že ľudia ho budú brať menej vážne,“ komentoval The Spectator.

Nie všetci to vidia podobne. „Hoci budeme vždy podporovať inštitúciu manželstva, nie je správne, že naša zastaraná legislatíva spôsobuje alebo zvyšuje konflikty medzi rozvádzajúcimi sa pármi,“ vyjadril sa niekdajší minister spravodlivosti za premiérky Teresy Mayovej David Gauke. 

Ruben Sinha z právnickej firmy Bryan Cave Leighton Paisner zase hovorí, že nová legislatíva ukončí obviňovanie manželov a umožní zmierlivejší prístup. „Dúfame, že tento krok prinesie veľmi potrebnú reformu aj v ďalších súvisiacich oblastiach, ako je napríklad vymáhateľnosť dohôd pred pôrodom a po pôrode či finančné práva spolužijúcich párov,“ cituje ho Financial Times. 

Odporúčame