Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 17:33

Pellegrini navrhne zmeny v podnikateľskom kilečku a vo voľbe šéfa prokuratúry

Pellegrini navrhne zmeny v podnikateľskom kilečku a vo voľbe šéfa prokuratúry

Peter Pellegrini. FOTO TASR - Michal Svítok

Poslanci Národnej rady okolo Petra Pellegriniho predložia na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu pozmeňujúce návrhy k novele zákona o Generálnej prokuratúre a k podnikateľskému kilečku. Navrhujú tiež ďalší antibyrokratický balíček. Informovali o tom na pondelkovej tlačovej konferencii. Pellegrini dodal, že od utorka budú v parlamente pôsobiť ako nezaradení poslanci, definitívne prestanú byť členmi klubu Smer-SD.

V súvislosti s predloženými vládnymi opatreniami lex korona, tzv. podnikateľským kilečkom, navrhujú zaviazať banky k zníženiu poplatkov za vedenie účtov. Reagujú tak na navrhované zrušenie bankového odvodu. Exminister financií Peter Žiga nerozumie, prečo ide zákon formou skráteného legislatívneho konania, nerieši totiž podľa neho dosahy koronakrízy či pokles nezamestnanosti.

Zdôraznil, že k návrhu sa mali vyjadriť všetky pripomienkujúce subjekty. Poznamenal, že si vedia predstaviť podporu týchto opatrení, namietajú však, že neriešia dosahy krízy.

Predložiť plánujú aj tri pozmeňujúce návrhy k novele zákona o Generálnej prokuratúre. Poslanec Matúš Šutaj Eštok priblížil, že navrhnú zúžiť okruh možných kandidátov, aby mohol byť šéfom Generálnej prokuratúry SR len prokurátor. Navrhujú tiež vyňať ustanovenie o možnom odvolaní generálneho prokurátora, ak prestane vykonávať funkciu riadne, čestne, nezávisle a nestranne. Paragrafové znenie označil za vágne.

Poslanec Richard Raši chce pozmeňujúcim návrhom do novely doplniť, aby sa šéfom prokuratúry mohla stať len osoba s čistým registrom trestov, ktorá nebola odsúdená za úmyselný ani neúmyselný trestný čin. Podotkol, že podporou zmien môže koalícia dokázať, že novela nebola robená účelovo pre jednu osobu, a to advokáta Daniela Lipšica.

Doplnil, že na schôdzi bude v prvom čítaní aj návrh zákona proti byrokracii. Ten by mal podľa jeho slov ušetriť občanom na poplatkoch a čase strávenom na úradoch 18 miliónov eur. "Je to zákon, ktorý prináša veľkú úľavu občanom, ale zároveň aj podnikateľom," skonštatoval s tým, že by im mala odpadnúť povinnosť nosiť na úrady rôzne potvrdenia, ako napríklad sobášny či úmrtný list, potvrdenie o pobyte, o pridelení IČO, či o tom, že subjekt nie je v likvidácii ani konkurze a ďalšie.

Ak sa na schôdzi objaví návrh na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu, zahlasujú poslanci podľa Pellegriniho za jeho odvolanie. Argumentuje tým, že sa musia správať ako zodpovedná opozícia, ktorá kontroluje plnenie sľubov koalície.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.