Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 17:01

Srbská armáda otvorila v Belehrade núdzovú poľnú nemocnicu

Balkánska krajina sa snaží zastaviť nové šírenie koronavírusu, keďže nemocnice v hlavnom meste pri súčasnom náraste prípadov infekcie dosahujú svoju maximálnu kapacitu.

Nákaza v Srbsku sa vrátila a má rozsah naposledy zaznamenaný na vrchole pandémie v tejto balkánskej krajine v marci a apríli. Stúpajúce počty v Srbsku sú mrazivým dôkazom toho, ako sa koronavírus, ktorý je vo väčšine Európy na ústupe, môže znova rýchlo šíriť, ak sa karanténne obmedzenia zrušia príliš skoro.

Krajina zaviedla na vrchole pandémie jedny z najprísnejších opatrení proti koronavírusu a začiatkom mája ich začala postupne rušiť, až takmer na úroveň úplného znovuotvorenia. Pred nabitými tribúnami sa odohrali futbalové aj tenisové zápasy, čo vyústilo do pozitívnych výsledkov testov niektorých hráčov.

Na podujatí organizovanom v Srbsku a chorvátskom letovisku Zadar na pobreží Jadranského mora sa nakazila takisto srbská tenisová hviezda Novak Djokovič a ďalší hráči.

Grécko sa na silnejúcu hrozbu nákazy rozhodlo reagovať tak, že od pondelka rána zakázalo Srbom prekračovať svoju jedinú otvorenú pozemnú hranicu. Nové obmedzenie spôsobilo sedem kilometrov dlhú dopravnú zápchu hraničnom priechode Promachonas s Bulharskom. Úrady nakoniec povolili vstup do Grécka množstvu áut, ktoré boli v zápche uviaznuté celú noc.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 5 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 8 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.