Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 14:59

Matovič vyzýva ľudí, aby verejne lustrovali kandidátov na prednostov úradov

Matovič vyzýva ľudí, aby verejne lustrovali kandidátov na prednostov úradov

Premiér Igor Matovič. FOTO TASR – Jakub Kotian

Ľudia majú svoje podnety poslaneckému klubu OĽaNO nahlasovať do 10. júla na stránke prednostovia.sk. Prednostov okresných úradov vyberal poslanecký klub OĽaNO tri mesiace z 330 kandidátov.

Podľa premiéra Igora Matoviča je dosadenie vlastných kandidátov najlepší spôsob, ako „dramaticky“ odpolitizovať a profesionalizovať štátnu správu. Za dosadeným prednostom sa podľa neho spraví hrubá čiara, za ktorou bude nasledovať apolitický odborný výber úradníkov.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš tvrdí, že len každý ôsmy navrhovaný kandidát má niečo spoločné s hnutím OĽaNO. Zatiaľ je podľa jeho slov vybratých 70 prednostov. Uviedol, že spolu s poslancami a členmi hnutia vybrali na tieto posty ľudí, na ktorých sa dá spoľahnúť. Oslovili aj občianskych aktivistov či združenia fungujúce v regiónoch, aby pomohli s výberom.

Podľa premiéra nie je medzi kandidátmi ani jeden jeho vlastný nominant. Naopak, sú medzi nimi aj ľudia z konkurenčných opozičných strán.

Výhodou pri výbere prednostov bol podľa predsedu vlády aj fakt, že strana má len 45 členov. Tým pádom nie je podľa neho priestor na pochybnosti, pokiaľ ide o nutnosť zavďačiť sa straníkom politickou nomináciou.

Matovič dodal, že aj strana Za ľudí dávala hnutiu zoznam ľudí, ktorých chceli dosadiť na jednotlivé okresné úrady, podľa premiéra malo ísť o neúspešných straníkov či kandidátov vo voľbách. 

Strana Za ľudí sa však voči týmto tvrdeniam ohradila. „Máme kvalitných odborníkov, ktorí nie sú odkázaní na miesta v štátnej službe,“ uviedla v reakcii podpredsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že za výber prednostov bez verejného výberového konania hnutie OĽaNO prijme aj plnú politickú zodpovednosť.

Premiér Igor Matovič zároveň vyzval verejnosť, aby hlásili možné nedostatky kandidátov či ich prešľapy z minulosti priamo poslaneckému klubu OĽaNO do 10. júla cez stránku prednostovia.sk. Väčšina doterajších prednostov na okresných úradoch boli podľa Matoviča „absolútni nímandi“, pretože išlo 75 rokov o politickú korisť jednotlivých strán. 

„Chcel by som poprosiť ľudí o pomoc, aby na webovej stránke prednostovia.sk, kde nájdu všetkých kandidátov vybraných do okresných úradov na Slovensku, aby v prípade, že majú akékoľvek vedomosti o nejakých skutkoch v minulosti týchto ľudí, ide najmä o morálne prešľapy z minulosti, aby nám na tejto stránke dali vedieť, aby sme sa vyhli prípadným problémom,“ povedal Matovič. Nejde podľa neho o bonzáctvo.

Inzercia

Ľudia budú môcť podľa Matoviča posúdiť, či sú títo „predvybratí“ ľudia morálne spôsobilí vykonávať pozíciu prednostov. S informáciami bude podľa neho konfrontovaný aj samotný kandidát, ak neobstojí, určite ho podľa Matoviča nebudú menovať. Dodal, že keď ktokoľvek z prednostov urobí chybu, dá ho odvolať. Budúcim možným prednostom poprial, aby zvládli verejnú lustráciu. 

Na tlačovú konferenciu Igora Matoviča reagoval Peter Pellegrini, ktorý sa ospravedlnil „všetkým slušným štátnym zamestnancom, z ktorých premiér urobil korupčníkov“. Vládne hnutie OĽaNO podľa neho predstavilo nové politické jatky, potiera všetky svoje slová spred volieb o transparentnosti a odpolitizovaní štátnej správy.

„Väčšiu politizáciu som ešte v živote nevidel,“ povedal Pellegrini, ktorý tento krok pokladá za výsmech hnutia OĽaNO svojim voličom. Verejnou lustráciou podľa neho premiér Igor Matovič zhadzuje zodpovednosť na ľudí.

Premiér predpokladá, že SaS a Za ľudí by mali hlasovať za Kollárovo odvolanie

Matovič sa vyjadril aj ku kauze diplomovej práce Borisa Kollára. Predpokladá, že koaličné strany Za ľudí a SaS Borisovi Kollárovi v prípade odvolávania nevyjadria dôveru. Vzhľadom na to, že za takých okolností by hnutie Sme rodina z koalície vystúpilo, to pokladá za politické divadlo.

Ak však chcú Kollárovo odstúpenie, mali by zaň podľa Matoviča hlasovať a nie sa pri hlasovaní zdržať či odísť z rokovacej sály. Deklaroval, že poslanci za OĽaNO budú hlasovať podľa vlastného svedomia. 

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová v pondelok zopakovala, že SaS vyzvala Kollára na odstúpenie z funkcie, no odvolávať ho poslanci nebudú. „Takýto bod na rokovanie parlamentu zaradený nie je, zatiaľ nie je z čoho odchádzať,“ odpovedala na otázku novinárov, či poslanci SaS odídu zo sály pri hlasovaní o odvolaní Kollára.

Strana Za ľudí trvá podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu na tom, že Kollár má vyvodiť zodpovednosť, pričom o tom bude diskusia na koaličnej rade. Podľa svojich slov bude robiť všetko  pre to, aby vláda nepadla a aby zotrvali na svojich princípoch. Šeliga v pondelok nepovedal, ako by poslanci hnutia hlasovali pri odvolávaní Kollára. Chce počkať na stanovisko Sme rodina a počkať, či vôbec k odvolávaniu dôjde. 

Poslanci okolo Petra Pellegriniho v prípade odvolávania podporia odchod Borisa Kollára z postu predsedu Národnej rady.

Dnes treba vedieť

teraz

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zvažuje, že sa proti odsúdeniu za korupciu odvolá na Európskom súde pre ľudské práva. Povedal to v utorok v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro. Zopakoval aj, že neplánuje opätovne kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. V súlade s verdiktom bude môcť požiadať o výkon trestu v domácich podmienkach, pričom bude musieť nosiť elektronický monitorovací náramok. (tasr)

pred 26 minútami

Pandémia nie je len časom choroby, bolesti a úzkosti, ale aj výzvou zamyslieť sa nad svojimi životmi, vyhlásil kardinál Dominik Duka. „S tvrdením o Božom treste by som bol opatrný, skôr ako Boží trest by sme mali hľadať vlastné zlyhania a poctivo odpovedať na otázku, či sme sa v poslednej dobe príliš nehnali za blahobytom a peniazmi na úkor prírody a našich každodenných vzťahov,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 34 minútami

Na očkovanie zamestnancov škôl bolo vyhradených 40-tisíc vakcín, pričom toto číslo sa už naplnilo. Pred dnešným rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. V súvislosti so zmenou očkovacej stratégie uviedol, že tí, ktorí sa ešte nezaregistrovali v rámci prioritizácie skupín, čiže profesionáli, ktorí sa starajú o seniorov, sa budú môcť naďalej prihlasovať do formulára. (tasr)

pred hodinou

Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na stredu na domácom ľade nad Ottawou 3:2. Jednou asistenciou k tomu prispel slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý odohral takmer 15 minút. Víťaz Stanleyho pohára Tampa Bay uspel na ľade Dallasu 2:0. Slovenský obranca hostí Erik Černák odohral 22 minút a zapísal si plusový bod. (tasr)