Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 11:42

Knihy popredných hongkonských aktivistov začali miznúť z tamojších knižníc

Knihy popredných hongkonských aktivistov začali miznúť z tamojších knižníc

Pročínski aktivisti držia čínske a hongkongské vlajky počas zhromaždenia, na ktorom oslavovali schválenie kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti pre Hongkong. FOTO TASR/AP

Hongkonský prodemokratický aktivista Joshua Wong sa vyjadril, že medzinárodné spoločenstvo musí prejaviť solidaritu s Hongkongom po tom, ako Čína odsúhlasila zákon obmedzujúci právomoci tohto jej autonómneho územia.

Pár dní po tom, ako čínsky parlament začiatkom týždňa schválil pre územie autonómneho Hongkongu kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti, začali miznúť knihy popredných prodemokratických hongkonských aktivistov z tamojších knižníc.

Medzi autormi, ktorých knihy viac nie sú dostupné, je aj Chuang Č'-feng, známy pod poeurópčeným menom Joshua Wong, a prodemokratická poslankyňa hongkonskej legislatívnej rady Čchen Šu-čuang, známa aj ako Tanya Chan.

Podľa Wonga boli knihy odstránené práve v dôsledku zákona o národnej bezpečnosti. "Kým potláčanie práv a politické prenasledovanie ďalej pokračuje, zákon o národnej bezpečnosti je v podstate nástrojom na kriminalizáciu prejavu", napísal Wong na svojom facebookovom účte.

Podľa agentúry AFP si už nie je možné vypožičať ani v jednej z desiatok tamojších knižníc minimálne tri tituly od Wonga, Chanovej a ďalšieho miestneho vzdelanca. Wong a ďalší traja mladí lídri z hongkonskej prodemokratickej politickej strany Demosisto (Siang-kang čung-č') v pondelok oznámili, že v dôsledku schválenia zákona o národnej bezpečnosti odstupujú zo svojich postov a v kampani budú pokračovať individuálne.  

"Musíme stále dávať svetu najavo, že práve teraz nastal čas, aby držal s Hongkongom," vyjadril sa 23-ročný Joshua Wong. "(Svet) nemôže ignorovať a umlčať hlas Hongkončanov. Tí veria v boj za slobodu. Nikdy sa nevzdáme a nepodľahneme Pekingu," doplnil aktivista.

Zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy". Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 5 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 8 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.