Tak máme Schengen alebo ho nemáme?

„Tak máme Schengen alebo ho nemáme?“ Takto sa pred dvoma týždňami po rokovaní vlády pýtal minister zahraničných vecí SR Lajčák, pričom tým kritizoval migračnú politiku EÚ.

Hovoril o povinnosti v rámci Schengenu chrániť a udržiavať vonkajšiu hranicu, čo bolo vždy nevyhnutným predpokladom na to, aby vnútorné hranice mohli zostať otvorené. Tento priestor sa nikdy neprojektoval s otvorenou vonkajšou hranicou, také riešenie je už iba z bezpečnostného hľadiska nemysliteľné. Lajčákove slová: „Cez krajiny, ktoré majú zodpovednosť za ochranu schengenskej hranice, prechádzajú migranti absolútne voľne. Za normálnych okolností je ťažké dostať schengenské vízum, a teraz si tu chodia desiatky tisíc ľudí bez toho, aby ich ktokoľvek kontroloval.“

Lajčák potom cestoval do Bruselu a tam svoje slová, samozrejme, zmiernil. Na ich platnosti to však nič nemení: Schengen nie je len otvorený vnútorný priestor, ale aj uzavretá vonkajšia hranica, ktorá to otvorenie umožňuje a chráni.

"Má Schengen - aj s uzavretou vonkajšou hranicou a s tým súvisiacimi opatreniami - platiť alebo nemá? Má Orbán so svojím plotom pravdu alebo ju nemá? "

Zdieľať

Dnes vyšiel denník SME s článkom Nemecko dáva strednej Európe na výber. Schengen alebo kvóty? Posúva to do polohy, že dnešné uzavretie nemeckých hraníc, a teda „možné zrušenie Schengenu“, má byť akýmsi trestom pre strednú Európu, ktorá kvóty odmieta, a teda „odmieta solidaritu“. Keby sa to netýkalo takej vážnej veci, bolo by to smiešne. Denník SME spolu s niektorými ľudskoprávnymi aktivistami, ľavicovými médiami a západnými štátmi už mesiace hlasno kritizujú Orbánovu stavbu plota na južných hraniciach, a teda jeho úsilie posilniť ochranu schengenských hraníc a obnovenie fungovania tohto priestoru, ako mu to kážu európske zákony. Tak ako - má Schengen - aj s uzavretou vonkajšou hranicou a s tým súvisiacimi opatreniami - platiť alebo nemá? Má Orbán so svojím plotom pravdu - a zaslúži si všeobecnú podporu - alebo ju nemá?

Odsúhlasiť systém kvót nie je o prijatí konkrétnych čísel migrantov, pretože tie budú ďalej narastať. Prečo by mala stredná Európa, ktorá nesúhlasí s otvorenosťou západných štátov voči moslimskej migrácii, prijať takúto politiku, a navyše bez zabezpečenia toho, aby sa moslimské vlny utlmili, resp. zastavili?

Nesúhlas voči západnej otvorenosti voči moslimom a kvótam nemá iba krajná pravica, ako to podsúvajú ľavicové médiá. Výhrady majú tiež rešpektovaní a rozhľadení ľudia, ktorým bola otázka ľudských práv vždy blízka. Používajú veľmi tvrdé slová. „Evropa páchá sebevraždu,“ napísal bývalý blízky spolupracovník Václava Havla Alexandr Vondra pre portál Pravý břeh. „(...) trojčlenka pro letošní rok je neúprosná - pokud osmdesátimiliónové Německo přijme výše uvedené množství lidí [odhadovaných 800-tisíc], měla by desetimiliónová ČR přijmout jen letos 100-tisíc lidí. Ale tím se to, samozřejmě, neskončí, v pohybu je daleko větší množství lidí, nyní ještě víc motivovaných. (...) Pokud by všichni ti, kteří jsou v pohybu, projevili zájem jít do EU a EU by se je rozhodla přijmout (protože jejich země nejsou bezpečné), vychází na ČR podle stejné trojčlenky 600-tisíc lidí, v drtivé většině muslimů.“

"Prečo by sa mala stredná Európa podriadiť otvorenosti západných štátov voči moslimskej migrácii, ak to považuje za bezpečnostné riziko?"

Zdieľať

Pre portál parlamentnílisty.cz Vondra povedal: „Připadá mi, že se Západ zbláznil. (...) Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou v ohrožení života a je normálně mezinárodní konvencí se o takové lidi postarat, pomoci jim, dát jim mezinárodní ochranu. Neznamená to ale, že máme vydávat signály, kterými sem zveme všechny další. Nejde jen o to ukázat humanistickou tvář, je to také o zodpovědnosti a mnohdy je cesta do pekel dlážděna těmi nejlepšími úmysly. (...) Všichni ti politici, kteří krásně mluví (ať už ve Francii, Německu či jinde), žádný pořádný plán nemají. Jednají pouze pod tíhou okamžiku a svého vlastního obrázku v médiích.“

Vondra navrhuje vytvorenie bezpečných zón v okolí Sýrie a Iraku. Je to niečo podobné ako podpora Kurdistanu, resp. finančná pomoc táborom v okolitých štátoch Sýrie, o ktorej hovorí Viktor Orbán. Pomoc treba lokalizovať hlavne tam, kde jej potreba vzniká.

Petr Fiala, bývalý rektor Masarykovej univerzity a súčasný predseda ODS, pre idnes.cz hovorí: „Jsem rád, že česká vláda je proti povinným kvótám. Od začátku říkám, že to je nesmysl. Je to zásah do suverenity státu, ale je to hloupé i z hlediska těch uprchlíků, protože budeme rozdistribuovávat uprchlíky do zemí, kde nechtějí žít.“ Dnes Fiala vyzval českú vládu, aby po vzore Nemecka a Slovenska „uzavřela jižní hranici České republiky před možným pronikáním nelegálních uprchlíků. Je třeba zajistit, aby se tato uprchlická vlna nepřelila do ČR.“

Izraelský analytik Dan Schueftan v časopise Reflex na tému moslimskej migrácie

Kritický postoj prejavil aj predseda českej biskupskej konferencie kardinál Dominik Duka vo výbornom texte Co očekávám jako běžný křesťan od uprchlíků? Pápežove (správne) vyjadrenia k utečencom dáva do kontextu celej kresťanskej náuky bývalý hovorca KBS Marián Gavenda, keď pripomína nielen práva, ale aj povinnosti utečencov.

Jefim Fištejn: "Evropa dnes pácha hromadnou sebevraždu a společenským elitám to ani moc nevadí."

Zdieľať

V českom (inak liberálnom, ale politicky nekorektnom) časopise Reflex napr. upozornili, že vnútorné hranice Schengenu neboli vždy otvorené - na nátlak práve Nemecka a Rakúska, ktoré sa báli prílevu pracovných síl zo strednej Európy. V poslednom čísle časopisu je skvelý veľký text izraelského analytika a poradcu premiérov Dana Schueftana, ktorý berie celú tému utečencov od podlahy s absolútnou averziou voči akejkoľvek politickej korektnosti, má nadpis "Je to váš konec". Pár citátov: "Arabští běženci nechtějí být jedněmi z vás, nechtějí sdílet vaši kulturu, chtějí vaši kulturu změnit do té míry, že Evropa už nebude Evropou." "Evropané se bojí řict, že jejich kultura, kde jsou ženy rovnocenné s muži, je nadřazena kulturám, ktoré se k ženám chovají jako k dobytku." "Ve svém sebemrskačství je Západ stižen komplexem viny. Je to perverze." Text spracoval Jefim Fištejn, ktorého sprievodný komentár má názov: "Evropa dnes pácha hromadnou sebevraždu a společenským elitám to ani moc nevadí".

Politicky korektná diskusia vedená ľavicovými médiami znemožňuje racionálne riešenie problému. A navyše, ako hovorí spomínaný Schueftan, je to práve politická korektnosť nezodpovednej ľavice, ktorá pomáha k moci radikálnej pravici. "Jedna z bezpečnostních hrozeb doby spočívá v tom, že extrémy se navzájem podporují." Môžeme byť radi, že aktuálne vládnuci politici strednej Európy na čele s Orbánom, Ficom a Poliakmi sa obom týmto extrémom ako tak vyhýbajú. Čo bude so západnou Európou, až sa u nej prejaví znásobenie moslimských menšín konfrontovaných s ľavicovými ideológiami, to nikto netuší. Ani my voči tomu imúnni nebudeme.

Lukáš Obšitník

Foto: TASR/Michal Svítok, autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo