Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 08:19

Politici vyzývajú, aby si ľudia pripomínali odkaz svätého Cyrila a Metoda

Politici vyzývajú, aby si ľudia pripomínali odkaz svätého Cyrila a Metoda

Prezidentka Zuzana Čaputová a vľavo emeritný arcibiskup Róbert Bezák. FOTO TASR - Martin Baumann

Solúnski bratia boli podľa prezidentky odvážni ľudia, ktorí šírili múdrosť, vzdelanie a vieru. 

Svätí Cyril a Metod boli nielen učenci a vzdelanci, ale aj odvážni ľudia. "Dnešný sviatok nám pripomína dôležité historické udalosti, vierozvestcov, ktorí priniesli vieru a učenie," skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. Uviedla to pri príležitosti Sviatku svätého Cyrila a Metoda, ktorý si pripomenula na bohoslužbe v Kostole svätej Margity v Bratislave.

Na sviatočnej omši ju oslovila kázeň, ktorá poukazovala na ľudí, ktorí nie sú až takí videní a pre svoju inakosť sa cítia odstrčení či nepochopení. Myslí si, že je dôležité, aby sme im nezabúdali venovať pozornosť, súcit a pochopenie. "Pamätajme na tých, ktorí sa cítia byť na okraji, ktorí sú na periférii, pretože to je naozaj kresťanské," uzavrela hlava štátu.

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára si odkaz Cyrila a Metoda treba pripomínať. "Máme to napísané priamo v preambule našej ústavy, ktorá hovorí: My, národ slovenský, pamätajúc na odkaz Cyrila a Metoda, preto si to treba pripomínať. Je to naša história, naše korene a nesmieme sa od toho odkloniť," uviedol po slávnostnej svätej omši na Svätoplukovom námestí v Nitre, ktorou si pripomenul sviatok svätého Cyrila a Metoda.

Dodal, že bohoslužieb pri príležitosti júlového sviatku sa zúčastňuje každoročne, v minulosti aj ako opozičný poslanec. Kollár v Nitre zároveň ocenil, že organizátori slávnostnej omše zabezpečili dodržiavanie prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení v súlade s platnými nariadeniami.

Odkaz svätého Cyrila a Metoda je aktuálny aj v súčasnosti, zhodujú sa podpredsedovia Národnej rady Juraj Šeliga a Peter Pellegrini. Šeliga si želá, aby Sviatok svätého Cyrila a Metoda pripomínal najmä neustálu potrebu kultúry a kultúrnosti nášho jazyka a správania. Pellegrini je presvedčený, že na kultúrno-etickom odkaze týchto vierozvestcov by mala stáť hodnotová a politická budúcnosť Slovenska i Európy, ak má byť úspešná. Uviedli to v nedeľu na sociálnej sieti.

Ministerka kultúry Natália Milanová hovorí o sviatku sv. Cyrila a Metoda ako o sviatku porozumenia. Solúnski bratia majú podľa nej obrovskú zásluhu na šírení božieho slova, ale aj kultúry a vzdelanosti v staroslovienčine. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa mal príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu obrovský kultúrny, náboženský i ľudský rozmer. Vyzdvihol aj ich diplomatické pôsobenie. 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak si myslí, že dali nášmu národu silu kresťanskej viery a vzdelania. Presadením staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka pozdvihli podľa neho Cyril a Metod našu krajinu na európsku úroveň. Poukázal na to, že aj dnes máme toho veľa, čo môžeme pre západnú kultúru ponúknuť.

Podľa opozičného poslanca Roberta Fica tvorí cyrilometodské dedičstvo chrbtovú kosť a pevné korene nášho národa. Príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu znamenal podľa neho získanie identity, na ktorej samostatná Slovenská republika stojí dodnes.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 3 hodinami
pred 3 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 4 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 4 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 7 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.