Bratislavské Hanusove Dni Life

Špeciálne trojdňové vydanie akademického multižánrového festivalu o vzťahu súčasnej spoločnosti a kresťanskej kultúry Bratislavské Hanusove Dni s podtitulom „Life“ (BHD Life) sa bude konať v čase od štvrtka do soboty (17. - 19. septembra 2015) v Bratislave v priestoroch Pisztoryho paláca a kinách Film Europe a Lumière. Prostredníctvom prednášok, diskusií, filmov a autorských čítaní festival predstaví inšpiratívnych hostí a témy z oblastí spoločnosti, politiky, medicíny, filozofie, literatúry a práva.

Ústrednou témou, spájajúcou všetky podujatia bude hodnota ľudského života a úcta k telu. Dátum festivalu sa zámerne viaže k dátumu Národného pochodu za život (20. september),ktorý je jedným z partnerov festivalu. Organizátori zo Spoločenstva Ladislava Hanusa (SLH) majú ambíciu podnietiť spoločenskú diskusiu v otázke hodnoty ľudského života a úcty k telu.

Festival pozýva k hľadaniu pravdy v kritickej diskusii ľudí z celého názorového spektra. Počas troch festivalových dní festival ponúkne návštevníkom štrnásť podujatí. Začne sa vo štvrtok, 17.septembra o 19:00, diskusiou Andreja Bána s Jozefom Majchrákom o utečeneckej kríze. V piatok bude pokračovať diskusiou o práve na život, s Luciou Berdisovou a Patrikom Daniškom. Sobota, ťažiskový deň festivalu, prinesie prednášky gynekológa Wallenfelsa o eticko-medicínskych aspektoch pôrodníctva a gynekológie, amerického výskumníka Pata Fagana o mýtoch spojených s potratmi a psychiatra Maxa Kašparů o sexuálnej morálke. Radovan Bránik, Tomáš Galis a Martin Hanus budú diskutovať o pro-life/pro-choice postojoch v médiách a Anna Záborská s Miroslavom Beblavým o ochrane života a rodinnej politike.

Popri prednáškach a diskusiách festival v sobotu ponúkne aj literárnu kaviareň. S autorskými čítaniami vystúpia Pavol Korba, Zuska Kepplová, Pavol Rankov a Daniel Pastirčák. Návštevníci si tiež budú môcť pozrieť umelecký pamätník nenarodeným deťom od Martina Hudáčka. Festival uzatvorí diskusia o pornopriemysle s hosťami z organizácie Pink Cross a politický okrúhly stôl o legislatívnej ochrane života s vedúcimi predstaviteľmi politických strán. 

Filmový festival Vitӕ Fest, ktorý tvorí súčasť festivalu BHD Life, prinesie štyri filmy:americké sci-fi Potomkovia ľudí, britskú drámu Dve tváre Very Drake, americkú komédiu Juno: Nezrelá na dieťa a rumunskú drámu, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, ktorá v roku 2007 získala na festivale v Cannes Zlatú palmu.

Festival BHD Life sa koná od 17. do 19. septembra v Pisztoryho paláci a v kinách Film Europe a Lumière. Program festivalu a bližšie informácie o miestach podujatí nájdete na stránke www.bhd.sk a na facebookovej stránke Bratislavské Hanusove dni.

Postoy

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo