Kuba zadržala pred nastávajúcou návštevou pápeža niekoľkých disidentov

Polícia na Kube zadržala v nedeľu približne 50 ľudí, keď disidentská skupina Dámy v bielom uskutočnila v Havane protestný pochod - necelý týždeň predtým, ako túto komunistickú krajinu navštívi pápež František.

K zatknutiam dochádza pravidelne po nedeľňajších pochodoch Dám v bielom. Disidentská skupina kritizuje rímskokatolícku cirkev a kubánskeho kardinála Jaimého Ortegu, že v jej záujme neintervenovali u kubánskej vlády.

Šéfka Dám v bielom Berta Solerová agentúre Reuters povedala, že keď bude pápež v dňoch 19. - 22. septembra na Kube, majú ženy z tejto organizácie v pláne zúčastniť sa na omšiach, ktoré bude František celebrovať v Havane a Holguíne. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi navštívi aj hlavné mesto Santiago de Cuba.

"Chcela by som hovoriť s pápežom o tom, že je potrebné, aby polícia zastavila násilie voči tým, ktorí využívajú svoje právo na verejnú demonštráciu," dodala Solerová. Kubánska vláda považuje disidentov za provokatérov, ktorých v rámci snahy destabilizovať havanskú vládu financujú protikomunistické skupiny v USA.

Na pravidelnom nedeľňajšom proteste po omši v havanskom katolíckom Kostole svätej Rity sa približne 40 žien a desať ich mužských stúpencov odchýlilo zo schválenej trasy do vedľajšej ulice, kde ich napadlo 200 stúpencov vlády a policajtov. Tí ženy násilím ťahali a tlačili do autobusov a keď si na protest sadli na zem, odniesli ich tam, opisuje Reuters.

K podobným incidentom dochádzalo aj počas uplynulých mesiacov, pričom zadržaných vždy o pár hodín pustili. Podľa disidentov zadrží polícia každú nedeľu na Kube okolo sto ľudí. V auguste kubánska polícia zadržala za politickú aktivitu dovedna 769 rozličných disidentov, čo bol najvyšší počet za mesiac v tomto roku. Uviedla to disidentská Komisia pre ľudské práva a národné uzmierenie (CCDHRN).

Medzi zadržanými túto nedeľu bol José Daniel Ferrer, ktorý stojí na čele najväčšej disidentskej organizácie na Kube, Vlasteneckého zväzu Kuby (UNPACU). Polícia ho prepustia približne hodinu po zadržaní. "Cirkev by to malo znepokojovať rovnako ako čokoľvek, čo sa týka ľudských práv," povedal Ferrer, keď ho polícia odvádzala v putách na stanicu. Po prepustení ho vysadili na autobusovej stanici.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo