Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2020, 20:49

Turecko chce zaviesť prísnejšiu kontrolu sociálnych sietí

Turecko začne regulovať činnosť internetových sociálnych sietí alebo ich úplne zablokuje. Vyhlásil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého citovala agentúra Reuters.

Erdoganov zať a minister financií Berat Albayrak v utorok oznámil na Twitteri, že sa mu narodilo štvrté dieťa. Po tomto ozname začalo viacero užívateľov urážať jeho ženu; niekoľko z nich bolo následne zadržaných.

"Už rozumiete, prečo sme proti sociálnym sieťam ako YouTube, Twitter a Netflix? Tieto platformy sa do tohto štátu nehodia. Chceme ich zastaviť a kontrolovať a preto čo najskôr v parlamente predstavíme návrh nového zákona," povedal Erdogan členom svojej strany AKP.

Podľa tureckého prezidenta za zvýšením počtu "nemorálnych činov" na sociálnych sieťach stojí nedostatok regulačných opatrení.

Turecko v júni ostro skritizovalo Twitter po tom, ako táto sociálna sieť pozastavila 7000 profilov, ktoré podporovali Erdogana. Ankara spoločnosť kritizovala za to, že chce "pošpiniť (tureckú) vládu" a "pretransformovať tureckú politiku," priblížila Reuters.

Erdogan v stredu oznámil, že firmy, ktoré spravujú jednotlivé sociálne siete, budú musieť mať v Turecku svojich predstaviteľov. Ich úlohou by malo byť podľa neho riešenie právnych podnetov, ktoré internetové spoločnosti v súčasnosti ignorujú.

Vedúci komunikačného oddelenia prezidenta Fahrettin Altun však povedal, že Erdoganove poznámky boli "vytrhnuté z kontextu" a že turecká vláda firmy iba žiada, aby si v krajine otvorili kancelárie. "Je to márny pokus vykresliť prístup nášho prezidenta ako represívny a obmedzujúci," povedal Altun.

Ankara dlhodobo prísne kontroluje obsah sociálnych médií, najmä počas vojenských operácii a súčasnej koronavírusovej pandémie, približuje agentúra Reuters.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)