Festival v Benátkach vyhral film o homosexuálnom vzťahu tínedžera s 50-ročným mužom

V sobotu na 72. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach bodovala latinskoamerická kinematografia.

Hlavnú cenu, Zlatého leva za najlepší film, získala venezuelsko-mexická dráma Desde allá (Zďaleka), debut venezuelského režiséra Lorenza Vigasa. Snímka, ktorej anglický názov je From Afar, sa zaoberá citovým a sexuálnym vzťahom medzi tínedžerom a starším 50-ročným mužom.

Film porazil ďalších 20 diel, ktoré zápolili v hlavnej súťaži najstaršieho filmového festivalu na svete. Je to vôbec po prvý raz, čo Zlatého leva dostal venezuelský film.

Druhú z hlavných cien - Strieborného leva pre najlepšieho režiséra - udelili Argentínčanovi Pablovi Traperovi za kriminálny triler El Clan (Klan), nakrútený v argentínsko-španielskej koprodukcii. Snímka vychádza zo skutočného príbehu argentínskej zločineckej rodiny, ktorá sa podieľala na únosoch a vraždách.    

Veľkú cenu poroty si z Benátok odniesla dvojica filmárov z USA Charlie Kaufman a Duke Johnson. Porotcovia ich ocenili za inovatívny animovaný a bábkový film Anomalisa o mužovi, ktorého neuspokojivý život zmení osudové stretnutie.

Ako najlepšia herečka bola ocenená Talianka Valeria Golinová za výkon v dráme Per amor vostro z dielne režiséra Giuseppeho Gaudina. Za najlepšieho herca vyhlásili Francúza Fabrica Luchiniho za účinkovanie vo francúzskom filme L'Hermine. Režisér a scenárista tohto filmu Christian Vincent si odniesol aj ocenenie za najlepší scenár.

Predsedom tohtoročnej deväťčlennej poroty bol mexický režisér Alfonso Cuarón, ktorý v roku 2013 získal Oscara v kategórii najlepšia réžia za film Gravitácia so Sandrou Bullock, Georgeom Clooneym a Edom Harrisom, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Medzi súťažnými filmami bola aj koprodukčná snímka Marguerite, na ktorej sa spolu s Francúzskom a Belgickom podieľala aj Česká republika, ocenenie však napokon nezískala.

Filmový festival v talianskych Benátkach je spolu s festivalmi v Berlíne a Cannes patria k najdôležitejším vo filmovom priemysle. Vlaňajším víťazom benátskeho festivalu bol švédsky film "Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote" režiséra Roya Anderssona.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo