V Rusku sa konajú regionálne a komunálne voľby

Regionálne a komunálne voľby sa dnes konajú v Rusku. Hlasovať môže okolo 60 miliónov voličov, ktorí rozhodnú okrem iného o 21 gubernátoroch a zložení stoviek mestských a miestnych zastupiteľstiev. Ako prvé otvorili volebné miestnosti na Ďalekom východe Ruska, 9000 kilometrov od Moskvy.

Pre vládnucu stranu Jednotné Rusko je súboj o 92.000 mandátov dôležitou skúškou popularity politiky prezidenta Vladimira Putina. Rusko je hospodársky pod tlakom najmä v dôsledku západných sankcií v súvislosti s ukrajinským konfliktom a nízkych cien ropy, píše agentúra DPA.

Okrem Jednotného Ruska, za ktoré sa podľa volebnej komisie uchádza o priazeň voličov približne 90.000 z celkovo 207.000 kandidátov, počítajú s úspechmi najmä komunisti a liberálnodemokratická strana ultranacionalistu Vladimira Žirinovského. Liberálna opozícia okolo Alexeja Navaľného volebné úrady obviňuje z rozhodnutí v neprospech kandidátov kritizujúcich vládu. Na prekážky sa sťažovali aj volební pozorovatelia z organizácie Golos. Opozícia dúfa predovšetkým v úspech v meste Kostroma 300 kilometrov severovýchodne od Moskvy.

Voľby prebiehajú v 83 z 85 federálnych subjektov krajiny s 11 časovými pásmami. Ako posledné zatvoria volebné miestnosti o 20.00 h. SELČ v Kaliningradskej oblasti, ruskej exkláve pri Baltskom mori. Predbežné oficiálne výsledky sa očakávajú v pondelok.

Hlasovanie sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení, v nasadení je viac než 130.000 príslušníkov bezpečnostných orgánov. Komunálne voľby sú považované aj za "generálnu skúšku" pre parlamentné voľby v budúcom roku.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo