Dva protichodné protesty sa skončili v Bratislave bez výtržností

Stovky ľudí dnes prišli na bratislavský koncert Výzva na ľudskosť: LIVE, ktorý mal byť vyjadrením otvorenosti hlavného mesta Bratislavy. Podujatie v čase utečeneckej krízy okrem viacerých kapiel, ktoré vystúpili bez nároku na honorár, podporila aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová či viacerí politici.

"Bratislava bola vždy kozmopolitným mestom, kde žili všetky národnosti spolu. Keďže dnes sa koná v 65 mestách Európy pochod skôr nenávistný, proti islamu a cudzím elementom, tak sme si povedali, že nemôžeme nechať verejný priestor obsadzovať ľuďmi, ktorí sú málo alebo úplne netolerantní. Je to ideálna príležitosť ukázať, že pokojným spôsobom sa dá žiť s každým, ak sa ten človek správa tak ako my všetci," povedal novinárom riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, spoluautor Výzvy na ľudskosť a spoluorganizátor koncertu Ján Orlovský.

Zároveň zdôraznil, že organizátori nechceli ukázať, že sú lepší ako iní. "Neďaleko našich hraníc sa udiala obrovská tragédia. Myslíme si, že tak ako boli v minulosti menšie skupiny na Slovensku označované za nepriateľov národa, môže sa to stať každej inej skupine. My sme za to, aby ľudia žili v mieri a láske so všetkými, a toto je hlavné poslanie tohto koncertu," vysvetlil Orlovský s tým, že od slovenskej vlády očakáva zodpovednejšiu rétoriku s cieľom upokojiť obyvateľstvo obávajúce sa vlny migrantov.

Dubovcová priznala, že sa obávala zlyhania. "Aj to tak prvé týždne vyzeralo, že zlyháme. Ale teraz som presvedčená, že sa nám to nemôže stať. Uvedomujeme si, čo je človek. A človek musí pomáhať človeku, preto si prajem, aby nás bola absolútna väčšina," povedala publiku ombudsmanka.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár uviedol, že sa islamizácie Európy nebojí. "Obyčajní ľudia nemajú informácie, ktoré môže mať aktívny politik či člen vlády. Ale práve člen vlády straší, ak hovorí, že sem príde 300 či 400 moslimov, budú chcieť postaviť mešity a zmenia našu kultúru a charakter štátu. To je strašenie. Na Slovensku žije 2000 moslimov a len v Bratislave majú tri modlitebne. Zmenilo sa niečo?" pýtal sa Bugár. Napriek odmietavému postoju ku kvótam je presvedčený, že SR by viac ako 2000 utečencov zvládla. Náš azylový systém je veľmi prísny, tak čoho sa máme báť?" dodal.

Islamizácie sa nebojí ani poslanec Martin Poliačik (SaS). "Ja sa bojím nárastu extrémistických tendencií v spoločnosti, extrémnych názorov, bojím sa ľudí, pre ktorých demokratické princípy a ľudské práva nič neznamenajú. Európa v minulosti zvládla oveľa ťažšie výzvy a krízy a Slovensko tiež už potvrdilo, že ak treba, vie sa postaviť na nohy, zvládnuť čokoľvek a prežiť," odkázal.

Pozvanie na koncert Výzva na ľudskosť: LIVE prijali viaceré známe kapely a umelci. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vystúpili skupiny Bez ladu a skladu, Korben Dallas, Živé kvety či Para. Samotnú Výzvu podporilo už viac ako 11.000 ľudí vrátane prezidenta SR Andreja Kisku. Vznikla krátko po tragédii, keď v Rakúsku neďaleko slovenských hraníc bolo v dodávke nájdených 71 mŕtvych utečencov.

Na protest proti islamizácii prišlo do tisíc ľudí

Protest proti islamizácii Európy na Námestí SNP v Bratislave organizátori ukončili krátko po 17.30 h. Účastníci sa rozišli po meste. Výtržnosti v spojitosti s podujatím zatiaľ polícia nemá hlásené.

Organizátori protestu rečnili na námestí približne hodinu a pol. Odmietali migračnú politiku Európskej únie, multikulturalizmus, diktát Bruselu, islamizáciu Európy či prijímanie utečencov. Dav viackrát odmenil príhovory potleskom. Zhromaždenie sa však počas prejavov postupne zmenšovalo. Z Námestia SNP postupne odchádzajú policajti aj ťažkoodenci.

Protest sa začal dnes krátko po 15.00 h. na Hlavnej stanici, kde sa zišlo do 1000 ľudí. Odtiaľ sa účastníci zhromaždenia presunuli na Námestie SNP. Polícia musela pre pochod uzavrieť Štefánikovu ulicu aj Hodžovo námestie.

Na protest dohliadali policajti, ťažkoodenci aj policajný vrtuľník, ktorý krúžil nad námestím.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo