Orbán: Utečenci majú právo na bezpečnosť, nie na lepší život

Je jednoznačné, že existujú základné ľudské práva na bezpečnosť a ľudskú dôstojnosť, nie však na lepší život. Vyhlásil to v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého bulvárneho denníka Bild v súvislosti s migrantmi predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa maďarského spravodajského servera Vs.hu v článku nazvanom "Preto stavia Maďarsko plot proti migrantom" Orbán v reakcii na otázku Bildu, kam pôjdu utečenci po utorňajšom sprísnení podmienok pre imigrantov v Maďarsku, povedal: "Naspäť."

"Od budúceho utorka, keď vstúpia do platnosti nové pravidlá, sa utečenci musia vrátiť tam, odkiaľ prišli," zdôraznil Orbán a dodal, že migranti neprichádzajú z vojnových zón v Sýrii, ale z utečeneckých táborov susedných krajín - z Libanonu, Jordánska a Turecka, kde boli v bezpečí.

"Prichádzajú, pretože chcú žiť lepšie než v táboroch. Chcú nemecký, možno švédsky život. Životné podmienky v Grécku, Macedónsku, Srbsku, Maďarsku a Rakúsku im nestačia. Osobne tomu rozumiem. Je ale jednoznačné: neexistuje základné právo na lepší život, len právo na bezpečnosť a ľudskú dôstojnosť," formuloval predseda maďarskej vlády.

Podľa jeho slov by Európa mala poskytnúť susedom Sýrie vážnu finančnú pomoc, o čom budú rokovať predsedovia vlád Európskej únie. Orbán konkrétne navrhol, aby každá členská krajina platila do rozpočtu EÚ dodatočné jedno percento a súčasne znížila iné výdavky. To by podľa neho prinieslo približne tri miliardy eur na pomoc susedným štátom Sýrie, zameranej na zastavenie odchodu utečencov z tamojších táborov, píše agentúra AP.

"Ak každého vpustíme do Európy, Európa bude zničená," myslí si Orbán, ktorý podčiarkol, že on osobne obdivuje islamskú kultúru, ale ak Európa pripustí súťaž medzi kultúrami, potom kresťania podľa jeho názoru prehrajú.

Maďarský premiér zopakoval, že terajšia migračná kríza by nevznikla, ak by Grécko dodržiavalo pravidlá EÚ a keby sa Nemecko nerozhodlo otvoriť svoje hranice. "Vzhľadom na nemecké rozhodnutie sa už utečenci nechcú zaregistrovať, napádajú policajtov a utekajú z táborov," vyhlásil Orbán.

Maďarské hranice ilegálne prekročilo už 181 014 migrantov

Od začiatku tohto roka prekročilo ilegálne maďarské hranice 181.014 migrantov, prisťahovalecký úrad eviduje 166 465 žiadostí o štatút utečenca. V zberných táboroch pre migrantov je však iba 2215 cudzincov, informoval dnes v Budapešti Tibot Lakatos z Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK).

Podľa spravodajského servera Vs.hu Lakatos uviedol, že iba v piatok predviedli 2827 narušiteľov hraníc. Doposiaľ v tomto roku začala polícia trestne stíhať 1068 prevádzačov.

Zástupca šéfa Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo Attila Kiss oznámil, že v piatok podalo žiadosť o azyl 2093 migrantov a dnes ráno do 6.00 h evidujú ďalších 517 žiadostí.

Rakúsky kancelár prirovnal Orbánovu politiku k holokaustu

Rakúsky kancelár Werner Faymann prirovnal postup maďarského premiéra Viktora Orbána v utečeneckej kríze k nacistickej rasovej politike, napísala dnes tlačová agentúra DPA.

"Rozdeľovať ľudské práva podľa náboženstiev je neprijateľné," povedal Faymann pre nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel. "Strčiť utečencov do vlakov s presvedčením, že pocestujú niekde úplne inde, to vyvoláva spomienky na najtemnejšie časy nášho kontinentu."

Faymann nadhodil aj otázku finančných sankcií pre štáty Európy ako Maďarsko, ktoré budú odmietať kvóty pre rozdelenie utečencov v únii. "Na zvládnutie pohybu utečencov potrebujeme tresty proti tým, ktorí sa prehrešia voči solidárnosti," vyhlásil šéf rakúskych sociálnych demokratov. Ako príklad spomenul krátenie prostriedkov zo štrukturálnych fondov, z ktorých majú prospech najmä východné štáty EÚ, uvádza DPA. Agentúra pripomína, že systém kvót by mohol byť v únii presadený aj kvalifikovanou väčšinou.

Orbánov kurz v utečeneckej kríze dnes ostro kritizoval aj nemecký vicekancelár a predseda nemeckých sociálnych demokratov Sigmar Gabriel. "Je povinný dodržiavať európske právo a musí politickým väzňom poskytnúť ochranu," citovala ho DPA. "Nemôže utečencov jednoducho nechať v takých zlých podmienkach a odsunúť ich späť," vyhlásil Gabriel.

Maďarský minister: Faymannove slová sú prejavom jeho neschopnosti

Správanie sa a vyjadrenie rakúskeho kancelára Wernera Faymanna sú nehodné vedúceho európskeho politika 21. storočia. Vyhlásil to dnes v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v reakcii na spomínané Faymannove slová.

Šéf maďarskej diplomacie pre agentúru MTI dnes uviedol, že kancelár už týždne vedie voči Maďarsku ničím nepodloženú klamlivú kampaň. Maďarsko podľa Szijjártóa dodržiava všetky právne normy Európskej únie a hľadá spoločné európske riešenie migračnej krízy.

"Situáciu komplikujú práve takéto nezodpovedné vyhlásenia od politikov podobných rakúskemu kancelárovi, ktorí vzbudzujú v ekonomických prisťahovalcoch falošné ilúzie a nepodložené sny," dodal maďarský minister.

Podľa jeho slov Faymann už prekročil všetky hranice, čím vlastne odhalil svoju vlastnú neschopnosť. "Rakúsky kancelár formuloval nezmyselné obvinenia zrejme z vnútropolitických pohnútok. Dôrazne to odmietame a vyprosujeme si," zdôraznil Szijjártó.

TASR

Ilustračné foto: wikipedia.org (CC BY 2.0)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo