Kauza utopeného chlapca Ajlana: Migranti z lode tvrdia, že tragédiu spôsobil jeho otec

V kauze smrti malého sýrskeho utečenca, ktorého telo po potopení lode počas cesty do Grécka vyplavilo more na pláž v Turecku, sa objavili nové dohady odporujúce verzii udalostí zverejnenej jeho otcom.

Médiá sa skontaktovali s najmenej tromi ľuďmi, ktorí boli na lodi a tvrdia, že otec malého Ajlana Kurdího patril k pašerákom ľudí a bol to on, kto loď smerujúcu do Grécka kormidloval.

Iračanka Zajnab Abbásová, ktorá pri lodnom nešťastí prišla o dve deti, vyhlásila, že Kurdího utečencom predstavil sýrsky prevádzač ako kormidelníka člna. Prevádzač ešte pochybujúcu Iračanku presviedčal, aby do člna bez obáv nastúpila, lebo na trasu sa vydáva aj rodina lodivoda.

Abdalláh Kurdí však začal loď kormidlovať prirýchlo, uviedla Abbásová. "Zbláznil sa," vyhlásila pre denník The Sydney Morning Herald.

Abbásovej manžel Kurdího bezúspešne žiadal, aby loď spomalil. Práve vtedy sa však začala potápať. Abbásová dodala, že v lodi nebolo dosť záchranných viest.

Iracká utečenka dodala, že po tragédii Kurdí naliehal na preživších, aby tureckej polícii nepovedali, že on kormidloval loď. "Aj ja som prišiel o ženu a deti. Prosím, nehovorte to polícii," žiadal údajne.

Abdalláh Kurdí tieto obvinenia odmietol. Podľa jeho verzie turecký kormidelník z lode vyskočil a ľudí v nej nechal napospas osudu. Bezprostredne po tragédii Kurdí médiám tvrdil, že loď sa potopila, keď ľudia na nej vstali. Dodal, že svoju ženu držal za ruku, ale jeho deti sa mu vyšmykli.

Kurdího verziu odmietli v rozhovore pre Reuters aj ďalší cestujúci z lode: iracký manželský pár, ktorý pri nešťastí prišiel o 11-ročnú dcéru a deväťročného syna, a ďalší mladý Iračan.

Ahmad Hádi Džawwád vyhlásil, že Kurdí spanikáril a pridal práve vtedy, keď čln na mori zasiahla vlna.

Džawwád uviedol, že nevie, čo Kurdího viedlo k tomu, aby po tragédii klamal. "Možno strach," dodal s tým, že Kurdí riadil čln od začiatku plavby. Džawwád spresnil, že pred plavbou sa kontaktoval prevádzačom menom abú Husajn. "Abú Husajn mi povedal, že on (Kurdí) je tým, kto organizuje túto cestu," vyhlásil Iračan.

Agentúre Reuters sa s Kurdím nepodarilo spojiť, ale pre britský server MailOnline poprel, že by tvrdenia pasažierov člna boli pravdivé. "Nie je to pravda. Keby som bol prevádzač, prečo by som svoju rodinu naložil do člna s ostatnými ľuďmi? Zaplatil som prevádzačom rovnakú sumu," vyhlásil.

V rozhovore pre kurdskú televíziu Rudaw Kurdí zo smrti svojich blízkych obvinil tureckého prevádzača, ale neuviedol jeho meno.

Džawwádovu verziu potvrdil aj 22-ročný Iračan Amír Hajdar, podľa ktorého Kurdí riadil loď. Dodal, že spočiatku si myslel, že Kurdí je Turek, lebo vôbec nerozprával, neskôr však začul, ako so svojou ženou hovorí sýrskou arabčinou.

Prípad Kurdího rodiny sa dostal do pozornosti svetovej verejnosti po tom, ako mnohé denníky a spravodajské portály zverejnili fotografie bezvládneho tela jeho trojročného syna Ajlana, ktoré v stredu 2. septembra vyplavilo more na turecké pobrežie.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo