Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 19:43

V Prezidentskom paláci diskutovali o pomoci obetiam domáceho násilia

Kríza spojená s pandémiou nového koronavírusu podľa prezidetky Zuzany Čaputovej ukázala, aké je potrebné, aby si obete násilia vedeli zavolať pomoc rýchlo, bezpečne a diskrétne.

Viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová v pondelok v Prezidentskom paláci diskutovala s odborníčkami z organizácií pomáhajúcim ženám a deťom zažívajúcim násilie. Predstavila tiež mobilnú aplikáciu Pomáham chrániť na pomoc obetiam domáceho násilia. Prezidentka Zuzana Čaputová o tom informuje na sociálnej sieti.

 "Jednou z priorít, na ktoré som sa zameriavala počas koronarízy, bola pomoc ženám, deťom a iným skupinám ľudí zažívajúcim domáce násilie. Sociálna izolácia, ktorou sme potláčali šírenie vírusu, pre nich znamenala väčšiu zraniteľnosť a vyššie riziko zažívania psychologického, fyzického, sexuálneho či iného násilia. A zároveň menej možností, ako sa dovolať pomoci," hovorí Čaputová.

Aplikácia bola zatiaľ pilotne spustená v Trenčianskom kraji a do konca roka by sa mala postupne rozšíriť na celé územie Slovenska. Polícia spustila mobilnú aplikáciu na pomoc občanom, v prvej fáze umožní privolať pomoc v prípade domáceho násilia.

Aplikácia je podľa slov hovorcu policajného prezídia Michala Slivku k dispozícii užívateľom mobilných telefónov s operačnými systémom Android alebo iOS bezplatne. Po stlačení tlačidla upozorní operačné stredisko na žiadosť o pomoc, získa polohu odosielateľa a vyšle policajnú hliadku na preverenie situácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská za praktickú pomoc ženám.Poslanci diskusiu o novele dnes ukončili, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

pred 2 hodinami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 3 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.