Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 19:30

Zostrelenie ukrajinského lietadla podľa prokurátora spôsobila ľudská chyba

Iránsky vojenský prokurátor tvrdí, že nič nenasvedčuje tomu, že by zostrelenie lietadla spôsobil kybernetický útok na iránsku raketu alebo systém protivzdušnej obrany.

Vojenský prokurátor v iránskej provincii Teherán dodal, že v súvislosti s haváriou zatkli už tri osoby. 

Operátor systému protivzdušnej obrany si podľa prokurátora nevyžiadal povolenie od svojich nadriadených na to, aby na ukrajinské lietadlo vypálil dve rakety. Nešlo podľa neho o príkaz z vojenských miest. Boeing 737-800 leteckej spoločnosti UIA omylom považoval za prichádzajúcu raketu, uvádza agentúra AP.

Lietadlo leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines sa 8. januára tohto roku zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního. Pri nešťastí zomrelo všetkých 176 ľudí na palube.

Iránsky systém protivzdušnej obrany bol v tom čase vo vysokej pohotovosti, pretože len niekoľko hodín predtým Irán vypálil rakety na iracké základne, kde sa nachádzali príslušníci americkej armády, pripomína Reuters.

Tento útok na základne bol odvetou za zabitie iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního pri cielenom útoku americkej armády blízko letiska v hlavnom meste Iraku. Iránske média v pondelok podľa AP informovali, že Irán poslal čierne skrinky z lietadla do Francúzska na ďalšiu analýzu.

Teheránsky vojenský prokurátor podľa iránskej oficiálnej tlačovej agentúry IRNA povedal, že nahrávacie zariadenie v skrinkách bolo "fyzicky poškodené" a dáta je možné získať len pomocou "dômyselnej" technológie. Iránski experti podľa prokurátora neboli schopní zaobstarať si potrebné vybavenie z dôvodu amerických sankcií.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 2 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.