Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 17:13

Budaj sa prihlásil k iniciatíve na vytvorenie Bratislavského dunajského parku

V pondelok, symbolicky na Medzinárodný deň Dunaja podpísal s predstaviteľom projektu Martinom Mišíkom memorandum o spolupráci.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja je zámerom projektu vrátiť rieku obyvateľom. "Chcú urobiť prírode blízke zásahy, ktoré budú minimálne, ale budú otvárať dotyk s Dunajom," načrtol.

Mišík označil Dunaj za strategický a zásadný prírodný prvok Bratislavy, cenný zdroj pitnej vody a nositeľa identity. "Cieľom je popri ochrane prírody umožniť ľuďom, aby sa v tomto území čo najviac rekreovali," priblížil zámer.

Jednotlivé brehy Dunaja budú mať rôzny charakter od upravenej zelene cez verejnú pláž až po úplnú "džungľu" prísne chráneného územia. Navrhnuté vodohospodárske úpravy by sa mali podľa Mišíka dostať do aktualizácie Vodného plánu Slovenska. Následne je možné podľa neho v ďalšom programovom období čerpať na jednotlivé úpravy finančné prostriedky vrátane eurofondov.

Celková rozloha plánovaného Bratislavského dunajského parku predstavuje 1954 hektárov. Súčasťou parku má byť slovenský úsek pravého brehu Dunaja v Bratislave, ucelený úsek od rakúskej po maďarskú hranicu dlhý 20 kilometrov s perspektívou rozšírenia o vhodné územia aj na ľavom brehu rieky. Jeho návštevníci budú mať k dispozícii vyše 110 kilometrov ciest a chodníkov rôzneho charakteru.

Na projekte pracovali uznávaní architekti, urbanisti, prírodovedci, ochrancovia prírody a vodohospodári. Ekológia podľa Budaja nie je iba o ochrane prírody, je to aj životný štýl. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská za praktickú pomoc ženám.Poslanci diskusiu o novele dnes ukončili, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

pred 3 hodinami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 3 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.