Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 17:26

OĽaNO žiada pre kauzu Borisa Kollára preverenie záverečných prác

 OĽaNO žiada pre kauzu Borisa Kollára preverenie záverečných prác

Predseda vlády Igor Matovič a vľavo predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš. FOTO TASR - Jakub Kotian

Poslanecký klub OĽaNO považuje kauzu diplomovej práce predsedu Národnej rady za zlyhanie školiteľa, študenta, oponenta aj systému hodnotenia záverečných prác. Kauzu však pokladá za uzavretú.

Informoval o tom predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš po pondelkovom stretnutí klubu, na ktoré pozvali aj Kollára.

OĽaNO žiada o preverenie záverečných prác na vysokých školách za obdobie, na ktorom sa dohodnú minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Do septembra majú pripraviť zákon, hroziť má aj odoberanie akreditácií školám. Klub OĽaNO žiada nastaviť systém tak, aby každý, kto pochybil, prišiel o titul.

Šipoš deklaroval, že Kollár odpovedal na všetky otázky hnutia OĽaNO. Nevyjasnené ostalo podľa jeho slov len nesprávne citovanie školiteľa. Aj preto označili kauzu za zlyhanie nielen študenta, ale aj školiteľa a oponenta. Dodal, že aj preto žiadajú o prípravu zákona zo strany ministra školstva a ministerky spravodlivosti. Verí, že nápomocné budú aj samotné školy.

Matovič doplnil, že ministri majú povedať, čo je spravodlivé pri posúdení školského systému. Pripustil, že ak by sa zhodli, že takáto kontrola by bola komplikovaná alebo nebola vhodná, mali by navrhnúť inú úpravu systému do budúcna. Uviedol napríklad možné zrušenie písania záverečných prác, ak sa pri nich dá podvádzať. 

Premiér Matovič Kollárovi podľa vlastných slov dohováral, aby titul magister nepoužíval a za svoje konanie sa ospravedlnil. Priznal, že ho mrzí, že ospravedlnenie nezaznelo tak, ako malo. Napriek tomu je však podľa Matoviča nefér porovnávať Andreja Danka s plagiátom Borisa Kollára. 

Rezignácia Kollára by podľa Matoviča mohla ohroziť koalíciu

Predseda vlády Igor Matovič priznáva, že ak by Kollár skončil ako predseda parlamentu, je možné, že by hnutie Sme rodina odišlo z koalície. V súvislosti so zotrvaním Kollára vo funkcii poukázal na to, že zákon nežiada vysokoškolské vzdelanie na kandidatúru na poslanca parlamentu. Reagoval tak na otázku, či je spravodlivé preverovať všetky práce do minulosti a odoberať titul, pričom by mohli ľudia prísť o prácu, kým Kollár môže vo funkcii ostať.

Matovič tiež priznal, že je zahanbujúce, keď je na čele Národnej rady človek s pochybnou záverečnou prácou. Hoci to podľa jeho slov nepomáha Slovensku na medzinárodnej scéne, novinári by mali byť ku všetkým spravodliví rovnako, a preto by rád vedel, či aj novinári majú svoje záverečné práce v poriadku. Matovič tak chce zákonom podľa vlastných slov docieliť, aby platil pre všetkých rovnako, teda nielen pre politikov.

Premiér vidí problém aj v tom, že spoločnosť sa nevie zhodnúť, čo je nemorálne, a tak nie je podľa neho jasné, z čoho by sa mala vyvodzovať politická zodpovednosť. V súvilosti s tým spomenul, že pozná politika, ktorý si zaplatil za napísanie celej záverečnej práce, a spomenul aj bližie nekonkretizovaného opozičného politika, ktorý mal podľa neho zaplatil svojej milenke potrat. V tomto prípade ide podľa neho o správanie hodné trestu smrti.

Podľa Pellegriniho zaplatia za Kollárovo zlyhanie všetci ľudia s titulom

Ak bude mať celá vládna koalícia politický postoj, že chce preverovať tituly všetkých vysokoškolsky vzdelaných ľudí, poslanci Národnej rady sú pripravení podpísať sa pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s návrhom na odvolanie Borisa Kollára z postu predsedu parlamentu. Tvrdí to podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini v reakcii na pondelkovú tlačovú besedu hnutia OĽaNO.

Inzercia

"Igor Matovič a hnutie OĽaNO dnes potvrdili, že v rámci udržania moci sú schopní spreneveriť sa všetkým svojim sľubom o čistote v politike. Namiesto jasnej požiadavky na vyvodenie zodpovednosti druhého najvyššieho ústavného činiteľa za 'zlodejinu' ide spraviť pohon na celý národ s neuveriteľným a ničím nepodloženým tvrdením, že polovica vysokoškolských titulov na Slovensku je falošná," uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

Boris Kollár trvá na tom, že jeho práca je v poriadku

Šéf parlamentu trvá na tom, že prácu napísal v súlade s vtedy platnými pravidlami. Rešpektuje, ak nebude niekomu stačiť ako vyvodenie zodpovednosti, že nebude titul v politike používať.

"Rešpektujem, že to nebude všetkým stačiť. Napriek tomu všetkému, stojím si za svojím názorom, vzdelanie som získal lege artis, čiže v súlade so zákonom. Ak je problém ten zákon, zmeňme ho, som za to," uviedol šéf parlamentu.

Skonštatoval, že môžu preverovať práce z minulosti, nahodiť ich do systému platného dnes, pričom však môžu mať tisícky ľudí problém. "Alebo urobíme hrubú čiaru a necháme to tak. Myslím si, že záleží na poslancoch v pléne. Treba to však riešiť," doplnil.

Strana Za ľudí v sobotu vyzvala Kollára, aby z funkcie odstúpil. Na svojom stanovisku stále trvá. Okrem OĽaNO pozvala na klub Kollára aj SaS.

Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Titul Kollárovi podľa súčasného zákona nemožno odobrať, čo potvrdil aj minister školstva Gröhling. Ten už spomínal, že chce preto do budúcna meniť zákon.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v treťom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:2 a v sérii vedú 2:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese „bleskov“ 17:50 minúty a pripísal si dve trestné minúty. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade sedemnásť minút.     

pred hodinou

Prehľad udalostí na štvrtok 24. septembra:

  • Návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
  • Reakcia SaS na nový pakt Európskej komisie o migrácii a azyle
  • Predstavenie novej smernice ministerstva kultúry pre výberové konania
  • Poľský prezident Andrzej Duda je na návšteve Vatikánu a Talianska
  • Rokovanie šéfov diplomacií EÚ, Jordánska a Egypta o mierovom procese
  • Vyjde správa o jadrových zbraniach World Nuclear Report 2020
pred 12 hodinami
pred 12 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil predĺženie otcovskej dovolenky zo 14 na 28 dní, pričom čerpanie siedmich dní bude povinné. Tri dni otcovskej dovolenky bude vždy preplácať zamestnávateľ, 25 dní bude kompenzovaných sociálnou poisťovňou.

pred 12 hodinami

Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú, tvrdí na sociálnej sieti Igor Matovič. O návrhu zvýšiť poplatok na 8,5 eura informoval riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Na odporúčanom zvýšení sa podľa neho zhodla dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry. Matovič reagoval, že koncesionárske poplatky roky kritizovali ako neférovú rovnostársku daň. „Takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje.“