Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 15:58

Podľa Kažimíra sme v situácii, ktorá si vyžaduje priame transfery

Podľa Kažimíra sme v situácii, ktorá si vyžaduje priame transfery

Guvernér NBS Peter Kažimír. FOTO TASR - Martin Baumann

Otázka udržateľnosti dlhu členských krajín je jedným z hlavných argumentov, prečo by sme v najbližších rokoch mali ísť aj do priamych transferov a nielen do úverov. Povedal to v pondelok po stretnutí s eurokomisárom Marošom Šefčovičom guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

„Teraz sme v situácii, ktorá si vyžaduje aj priame transfery, a preto vítame iniciatívu EK, ktorá je pomenovaná Nová generácia EU. Je to podľa nás správny nástroj, a veľmi vhodne dopĺňa aj nástroje menovej politiky, ktoré reprezentuje svojim výkonom ECB,“ povedal Kažimír. Pripomenul, že peniaze, ktoré plánuje Európske komisia poslať najviac postihnutým štátom musia sprevádzať aj štrukturálne reformy ekonomík.

Eurokomisár pripomenul, že osem miliárd eur, ktoré by Slovensko mohlo dostať z fondu obnovy, nie sú všetky peniaze z EÚ v nasledujúcich rokoch.

"Toto je len jeden nástroj, ktorý by sa mal schvaľovať na úrovni šéfov štátov a vlád. Druhý, ktorý pre Slovensko predstavuje ešte väčšie finančné možnosti, je klasický sedemročný rozpočet, ktorý sa nazýva viacročná finančná perspektíva, kde investície budú prezentovať sumu vyše 18 miliárd eur," povedal Šefčovič.

Súčasťou finančného balíka je možnosť pre slovenské subjekty čerpať ďalších päť miliárd eur formou pôžičiek za mimoriadne výhodných úrokových sadzieb.

Kríza spôsobená pandémiou ochorenia COVID-19 podľa eurokomisára urýchli niektoré procesy integrácie EÚ. Fond obnovy, na ktorý si chce EK sama po prvý raz v histórii požičať peniaze na finančných trhoch, je podľa Šefčoviča zásadná inovácia. Budú sa na nej však musieť zhodnúť aj všetky členské štáty únie. Eurokomisár zdôraznil, že na zmysluplné a rýchle čerpanie týchto peňazí bude treba zjednodušiť pravidlá na úrovni EÚ aj národných vlád.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská za praktickú pomoc ženám.Poslanci diskusiu o novele dnes ukončili, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

pred hodinou

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 2 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.