Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 12:36

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda vedie po prvom kole volieb

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda vedie po prvom kole volieb

Úradujúci poľský prezident a prezidentský kandidát Andrzej Duda po prvom kole prezidentských volieb. FOTO TASR/AP

V druhom kole na budúci mesiac bude jeho súperom liberálny primátor Varšavy Rafal Trzaskowski.

V pondelok to ukázali oficiálne výsledky prvého kola volieb, informovala tlačová agentúra AFP. Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), po spočítaní hlasov z 99 percent volebných miestností získal 43,7 percenta hlasov voličov. Uviedla to štátna volebná komisia.

Trzaskowski sa umiestnil na druhom mieste a dostal 30,3 percenta hlasov. Tento člen strany Občianska platforma (PO) pôjde teda do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 12. júla.

Nezávislý kandidát Rafal Holownia skončil tretí s 13,9 percenta hlasov. Žiaden z ďalších ôsmich prezidentských kandidátov nezískal viac než desať percent. Účasť voličov bola 64,4 percenta. Komisia uviedla, že konečné výsledky zverejní najneskôr v utorok nadránom.

Predvolebnej kampani dominovali obavy z rozkladu demokratických práv v Poľsku a problémy so živobytím bežných ľudí. Poľsko čelí svojej prvej recesii od skončenia komunistického režimu, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu. Prezidentské voľby boli pôvodne naplánované na máj, ale po vypuknutí nákazy ich odložili.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská za praktickú pomoc ženám.Poslanci diskusiu o novele dnes ukončili, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

pred 2 hodinami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 3 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.